aktuality

Novinka | | Andrea Kundrová

Na skok do kuchyne (7): Ako si upiecť pšenično-ražný chlieb z kvásku

Novinka

 

INGREDIENCIE:

ŠTARTÉR

150g ražnej chlebovej muky

150 ml vody

1 pol.lyžica domáceho kvásku

ĎALŠIE INGREDIENCIE

300 g pšeničnej chlebovej múky

170 ml vody

2 čaj.lyžičky soli

1 čaj. lyžička mletej rasce


POSTUP:

1. Vytvoríme si Štartér. Ingrediencie zamiešame a necháme pri izbovej teplote odstáť 12 hodín. Najlepšie v sklenej mise, ktorú zakryjeme potravinárskou fóliou.

2. Po 12 hodinách skontrolujeme či cesto má bublinky a či narástlo. Ak je proces kvasenia naštartovaný, pridáme ďalšie ingrediencie a všetko vymiesime spolu.

3. Vlačné cesto vymiesime mixérom, alebo láskou svojich rúk. Indikáciou, že cesto je spracované a pripravené na pečenie je moment, keď sa nám pekne odliepa od steny a je hladké.

4. Opäť cesto zakryjeme a necháme odležať. Každých 40 minútach ho skontrolujeme a preložíme, aby kvások kepšie pracoval. Povytiahneme ho do výšky a preložíme na druhú stranu. Cesto môžeme takto poprekladať zo všetkých svetových strán. Tento krok zopakujeme ešte 2xkrát s odstupom 40 minút, čo nám zaberie cca 3 hodiny.

5.  Na pracovnú dosku si cesto premiestnime, vyformujeme ho do tvaru bochníka a vložíme do ošatky. Ak ošatku nemáme, vytvarujeme ho ručne, ale POZOR všetky spoje sústredime na jedno miesto.

6. Medzičasom si pripravíme si rúru. Do spodnej časti vložíme starý plech a do stredu rúry umiestnime plech, na ktorý uložíme chlieb. Rúru si rozohrejeme na 250 stupňov Celzia.

7. Bochník si najskôr vyklopíme na papier na pečenie. A chlieb môžeme nožom, alebo žiletkou narezať napr. tri čiary. Pripravíme si pohár s vodou. Bochník prenesieme na stredný plech a do spodného vlejeme vodu. Rúru rýchlo zavrieme. Voda zasyčí a začne sa odparovať. Je to správny signál. Pri 250stupňoch necháme chlieb piecť 10 minút.

8. Po 10 minútach vytiahneme spodný plech, ktorý už splnil účel a teplotu stiahneme na 200 stupňov Celzia. Chlieb necháme prepiecť ešte 20 minút, aby sa nám pekne upiekla kôrka. Na záver na chlieb poklopkáme a ak je pekne dutý zvuk, je upečený.

9. Po vytiahnutí z rúry chlieb položíme na mriežku, aby zostatková vlhkosť a teplo sa rovnomerne rozptýlilo do vzduchu, inak by mohol zvnútra "zmoknúť".

10. Po pár minútach sme pripravení domáci kvaskový chlieb s radosťou konzumovať.

Dobrú chuť.

Prečítajte si aj:

Na skok do kuchyne (1): Cuketový koláč

Na skok do kuchyne (2): Grécke Kritaraki

Na skok do kuchyne (3): Polievka z červenej šošovice

Na skok do kuchyne (4): Guľáš s kalamárom

Na skok do kuchyne (5): Palacinky so zeleninovo - mäsovou plnkou

Na skok do kuchyne (6): Ako si založiť kvások