TopTip

Novinka: Naše zvony a zvonári získali významné uznanie

Naše zvony a zvonári získali významné uznanie

Martin Ďurčo sa neraz pri výrobe reportáže ocitol na miestach kam nevkročí každá noha

Do Rádia Lumen prišla radostná správa. Projekt o zvonoch a zvonolejároch, ktorý vyrábame a vysielame v spolupráci s Jurajom Gembickým už viac ako päť rokov je nominovaný v súťaži "Národná cena ICOMOS Slovensko - Dedičstvo pre budúcnosť" za rok 2017.

Cieľom súťaže je ocenenie aktivít z oblasti ochrany pamiatkového fondu, ktoré sú výrazným prínosom k ochrane, obnove a prezentácii kultúrneho dedičstva Slovenska, s celoplošným dosahom. "Je mi veľkou cťou a osobnou radosťou môcť s vami zdieľať aktuálnu a nečakane radostnú správu," vyjadril garant projektu Juraj Gembický.

Správa o nominácii je nadnárodným ocenením dlhoročnej spolupráce cirkví a pamiatkárov, laikov a odborníkov. Radosť neskrýva ani vedenie rádia. "Veľmi ma teší, že práca nášho tímu neostala bez povšimnutia. Ďakujem Jurajovi Gembickému za prihlásenie do tejto súťaže a som veľmi rád, že nezaujatí externí odborníci a inštitúcie, ktoré oceňujú mediálny prínos a význam takéhoto úsilia, ocenili aj našu snahu, dokonca v roku pekného výročia Rádia Lumen," priznáva generálny riaditeľ o. Juraj Spuchľák.

Seriál s názvom Naše zvony a ich zvonári sa v éteri Rádia Lumen prvýkrát ozval 7. januára 2012. Na príprave tohto náročného ale veľmi vďačného formátu sa od jeho vzniku podieľalo viacero zanietených ľudí. Pod taktovkou redakcie v Košiciach, ktorú vedie Jaroslav Fabian sa hlavným výkonným redaktorom stal Martin Ďurčo, ktorému sekundovali redaktori Ivo Novák a Andrea Čelková.

Postupne sa v komplexnom zvonárskom seriáli predstavili popri zvonoch, zvonolejároch a zvonároch desiatky jedinečných kostolov, kaplniek i zvoníc v našich mestách, dedinách či osadách Slovenska a tiež významné osobnosti samotných zvonolejárov v širšom kontexte. Vo vysielaní odzneli jedinečné príbehy o všetkých zvonoch a zvonároch z Košíc – európskeho hlavného mesta kultúry. Predstavené boli aj zvony našej stredovekej najvýznamnejšej stredoeurópskej zvonolejárskej dielne majstra Konráda a nasledovníkov zo Spiša – medzi nimi i lokality v Maďarsku či Poľsku a v roku 2014 boli po prvýkrát zdokumentované a prezentované aj zvony a zvonári všetkých lokalít s drevenými chrámami a zvonicami Slovenska zapísaných v zozname UNESCO. Minulý rok cyklus reportáží predstavil desiatky osobností z dejín zvonolejárstva na Slovensku.

V súčasnosti každú druhú nedeľu predpoludním môžu poslucháči počúvať dve reprízy z najstarších relácií cyklu. Okrem toho v prúdovom vysielaní v piatok ráno sú zaradené krátke príspevky o zvonolejároch, ktoré sú voľným pokračovaním mimoriadne úspešného a žiadaného seriálu.

Už tento piatok 20. apríla si na Bratislavskom hrade prevezme Rádio Lumen udelenú nomináciu a ktovie možno aj hlavnú cenu. Tak či onak odhodlanie dokumentovať, propagovať a prinášať zaujímavé spracovanie bohatého a pozoruhodného sveta zvonov, zvonárov, zvoníc, zvonolejárov, zvonenia, a všetkého úžasného, čo s tým súvisí, bude Rádio Lumen pokračovať aj naďalej.

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 28.05.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
 • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
 • Za mňa a moju sestru Magdalénu, aby sme spravili skúšky na autoškolu. Renáta
 • Za uzdravenie môjho manželstva a obnovu našej krásnej rodiny. Nech si odpustíme hriechy a nájdeme vieru, nádej a lásku. Veronika
 • Za uzdravenie, oslobodenie od závislosti alkoholu, hier a Božiu pomoc a ochranu pre priateľa Marcela. Zuzka
 • Za nášho syna Adamka, ktorý už dlho bojuje s chorobou. Lucia
 • ZA ZDRAVIE, BOŽIU POMOC A SILU VIERY PRE RODIČOV VLADIMÍRA A MÁRIU. JANA
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.