TopTip

Z domova: o. Ján Kočerha: „Som vďačný Bohu za cestu povolania“

o. Ján Kočerha: „Som vďačný Bohu za cestu povolania“

Otec Ján Kočerha

Svedectvo o svojej ceste za kňazstvom o. Jána Kočerhu sa začína spomienkou na mamu. Tento gréckokatolícky kňaz pochádzajúci z obce neďaleko Michaloviec teraz pôsobí v Slovenskej gréckokatolíckej farnosti Najsvätejšej Trojice v Prahe v Čechách.

„Môžem povedať, že jej modlitby pociťujem denne. Viedli ma od narodenia k viere u nás v Starom, dedinke, kde bolo 100 percent katolíkov. Žilo sa tam po kresťansky, do kostola sa chodilo nielen v nedeľu, ale aj cez týždeň. Už od malička som miništroval. Takže pobyt v kostole alebo na fare bol pre mňa niečím prirodzeným.“

V čase maturity to vnímal ako samozrejmosť, že si podal prihlášku do seminára, pretože sa chcel stať kňazom. Táto cesta však bola trocha zložitejšia, ako si otec Ján dokázal sám predstaviť. „Keď sa na ňu pozriem spätne, som za ňu vďačný a Boha na tejto ceste určite vidím a môžem mu ďakovať, že som dnes na tomto mieste a slúžim v tomto chráme“.

Otec Ján nastúpil do rímskokatolíckeho seminára v Spišskom Podhradí. Doma mu zrejme zabudli povedať, že je gréckokatolík a ani nemal povedomie o svojej cirkvi. Cesta za kňazstvom mu potom priniesla odpoveď na jeho aj ďalšie otázky. Po dvoch rokoch v kňazskom seminári na Spiši zareagoval na ponuku vtedajšieho plzenského biskupa Františka Radkovského a s ďalšími spolubratmi potom študoval v Prahe.

Ako sa z otca Jána stal gréckokatolícky kňaz a ako mu Boh poslal do cesty jeho manželku, to sa dozviete v archíve Rádia LUMEN na adrese http://lumen.sk/archiv.html v rubrike Boh v mojom živote z 5.7.2017.

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 28.05.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
 • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
 • Za mňa a moju sestru Magdalénu, aby sme spravili skúšky na autoškolu. Renáta
 • Za uzdravenie môjho manželstva a obnovu našej krásnej rodiny. Nech si odpustíme hriechy a nájdeme vieru, nádej a lásku. Veronika
 • Za uzdravenie, oslobodenie od závislosti alkoholu, hier a Božiu pomoc a ochranu pre priateľa Marcela. Zuzka
 • Za nášho syna Adamka, ktorý už dlho bojuje s chorobou. Lucia
 • ZA ZDRAVIE, BOŽIU POMOC A SILU VIERY PRE RODIČOV VLADIMÍRA A MÁRIU. JANA
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.