aktuality

Z domova | | PR oddelenie

Spoznali ste Hlas Lumenu Miroslava Barana?

Z domova

Miroslav Baran - Hlas Rádia LUMEN

Od utorka 6. februára do 7. apríla 2018 bude každý týždeň v Rádiu LUMEN výnimočný. V Lumenáde od 6:00-11:00 a v popoludňajšom Lumenfóre od 13:00-16:00 budete každý pracovný deň počuť zvukovú ukážku jedného hlasu. Vašou úlohou je uhádnuť komu tento známy HLAS RÁDIA LUMEN patrí! Budeme vám pomáhať vždy od pondelka do piatka viacerými indíciami až nakoniec, v piatok o 8:10 hod. môžete do štúdia zatelefonovať a prezradiť správnu odpoveď.
Po prvý raz sme vašu znalosť našich hlasov overili skutočne archívnou nahrávkou. Bola z roku 2006 a pripomenula nám významného redaktora Rádia LUMEN Miroslava Barana. Narodil sa v roku 1950 na Gemeri v obci Ratkovské Bystré. Odišiel však náhle v roku 2009, vo veku 59 rokov. Nezmazateľnú stopu zanechal aj v hudobnej redakcii, kde pôsobil. "Pamätám si, že istý čas vysielal reláciu Fujarôčka moja o 11:00 vždy v nedeľu naživo. pomáhala mu manželka, ktorá dvíhala telefonáty. Charakterizovali ho pohoda, pokoj a vtip, ktorý nám do redakcie vždy doniesol," spomína hudobná redaktorka Diana Rauchová.
Miroslav Baran mal veľké skúsenosti v oblasti slovenského folklóru. Tradíciu nasával od detských rokov na Gemeri. "Gemer miloval a vždy nám hovoril aj spieval po gemersky u nás v redakcii," pokračuje Diana Rauchová.
Pôsobil vo viacerých hudobných zoskupeniach, sám pôsobil ako spevák, avšak jeho život sa nečakane skončil v roku 2009. "Bolo to v čase, keď sme pripravovali veľkonočný program. On si už svoje relácie aj nahral, ale predsa mu zostali nejaké texty o smrti, nezaradil ich do vysielania a zrejme zvažoval kam ich vloží, ale už nebolo kam. A toto bolo pre nás také živé memento, až taký mráz nám prešiel po chrbte. Bolo to tak na úvahu, že prečo to tak zostalo aj s tými textami. Jeho hlas, ktorý je uchovaný na mnohých nahrávkach zostáva a tak je tu tak trochu stále pri nás. Dokonca jeho hlas rezonuje aj v ruženci mužov, ktorý máme stále nahratý," uzatvára Diana Rauchová, ktorá s Miroslavom Baranom spolupracovala v Rádiu LUMEN mnoho rokov.

Na vlnách Rádia LUMEN máme za sebou prvý špeciálny týždeň. Hlasom Rádia LUMEN bol známy redaktor a odborník na slovenský folklór Miroslav Baran.

Od utorka 6. februára do 7. apríla 2018 bude každý týždeň v Rádiu LUMEN výnimočný. V Lumenáde od 6:00-11:00 a v popoludňajšom Lumenfóre od 13:00-16:00 budete každý pracovný deň počuť zvukovú ukážku jedného hlasu. Vašou úlohou je uhádnuť komu tento známy HLAS RÁDIA LUMEN patrí! Budeme vám pomáhať vždy od pondelka do piatka viacerými indíciami až nakoniec, v piatok o 8:10 hod. môžete do štúdia zatelefonovať a prezradiť nám správnu odpoveď.

Po prvý raz sme vašu znalosť našich hlasov overili skutočne archívnou nahrávkou. Bola z roku 2006 a pripomenula nám významného redaktora Rádia LUMEN Miroslava Barana. Narodil sa v roku 1950 na Gemeri v obci Ratkovské Bystré. Odišiel však náhle v roku 2009, vo veku 59 rokov. Nezmazateľnú stopu zanechal aj v hudobnej redakcii, kde pôsobil. "Pamätám si, že istý čas vysielal reláciu Fujarôčka moja o 11:00 vždy v nedeľu naživo. Pomáhala mu manželka, ktorá dvíhala telefonáty. Neskôr už reláciu vyrábal do záznamu a pozýval si hostí do nahrávacieho štúdia. Charakterizovali ho pohoda, pokoj a vtip, ktoré nám do redakcie vždy doniesol," spomína hudobná redaktorka Diana Rauchová.

Miroslav Baran mal veľké skúsenosti v oblasti slovenského folklóru. Tradíciu nasával od detských rokov na Gemeri. "Gemer miloval a vždy nám hovoril aj spieval po gemersky u nás v redakcii," pokračuje D. Rauchová. Pôsobil vo viacerých hudobných zoskupeniach, aj ako spevák, avšak jeho život sa nečakane skončil v roku 2009. "Bolo to v čase, keď sme pripravovali veľkonočný program. On si už svoje relácie aj nahral, ale predsa mu zostali nejaké texty o smrti, nezaradil ich do vysielania a zrejme zvažoval kam ich vloží, ale už nebolo kam. A toto bolo pre nás také živé memento, až taký mráz nám prešiel po chrbte. Bolo to tak na úvahu, že prečo to tak zostalo aj s tými textami. Jeho hlas, ktorý je uchovaný na mnohých nahrávkach zostáva a tak je tu tak trochu stále pri nás. Dokonca jeho hlas rezonuje aj v ruženci mužov, ktorý máme stále nahratý," uzatvára Diana Rauchová, ktorá s Miroslavom Baranom spolupracovala v Rádiu LUMEN mnoho rokov.

Naša súťaž Hlas Rádia LUMEN pokračuje a už v pondelok 12.2.2018 budete v Lumenáde počuť novú ukážku. Počúvajte naše prúdové vysielanie predpoludním a popoludní. Ktovie, či už budúci týždeň nezaznie aj hlas vášho obľúbeného moderátora z minulosti. Prípadne aj toho súčasného. Svoj tip nám budete môcť opäť zavolať do nášho štúdia naživo v piatok 16.2. o 8:10 hod.