TopTip

Z domova: Tatranská LUMENTÚRA s rekordnou účasť ou

Tatranská LUMENTÚRA s rekordnou účasť ou

LUMENTÚRA zaznamenala rekordnú účasť: 300 lumenturistov

Lesná správa v Podbanskom sa pre nás stala štartom 25. LUMENTÚRY. Dobré počasie naznačovalo príjemne strávený čas nedeľného predpoludnia v tatranských dolinách. Stretnutie sa začalo svätou omšou na neďalekom priestranstve. Ako vždy pod holým nebom. Otec Juraj Spuchľák vyjadril zaujímavú myšlienku v súvislosti s nedeľným evanjeliom: Tak ako sa Ježiš pýtal Petra: "Za koho ma pokladajú?", tak by sme sa mali aj my pýtať iných ľudí, za koho nás pokladajú. Avšak nie so záujmom počuť chválu na svoju adresu, ale počuť názory a prosby ľudí, ktoré majú na nás. To všetko môže byť pre nás motiváciou stať sa lepšími ľuďmi.

sv. omša pod Kriváňom

Ešte pred vstupom do Tichej doliny hovorili o tatranskej prírode známi milovníci prírody Miroslav Saniga a Alfonz Liška a aktuálne informácie sme dostali aj zo správy TANAP-u. Tichá a blízka Kôprová dolina sú zaujímavé nielen prírodnými krásami, ale napríklad aj ako inšpirácia pre známy román Dobroslava Chrobáka - Drak sa vracia. Tatranská príroda zdevastovaná veternou kalamitou z roku 2004 sa pomaly dáva dokopy. Milovníci prírody nám názorne vysvetlili, ako prebieha obnova lesa.

Na LUMENTÚRE sme sa dozvedeli aj veľa nového

Tichá dolina s blízkou Kôprovou dolinou sú pomerne dlhé a vyžadujú si určitú fyzickú zdatnosť. Pre účastníkov LUMENTÚRY, kde hrali hlavnú úlohu rodiny s deťmi stačilo prejsť len málo horského terénu a nohy začali oťažievať. Na rázcestí Tichej a Kôprovej doliny sme preto oficiálny program LUMENTÚRY ukončili mariánskymi spevmi a neformálnymi rozhovormi.

rozhovory s rehoľnou sestrou

25. LUMENTÚRA bola výnimočná vekom zúčastnených lumenturistov. "Narátal som približne 300 účastníkov. Najmladší mal len niečo viac ako 3 mesiace a babička, ktorá sem doputovala na vozíčku za pomoci starostlivej rodiny mala 91 rokov," hovorí prírodovedec Miroslav Saniga. Príjemné počasie účastníkom LUMENTÚRY doprialo krásne výhľady na Kriváň a ďalšie tatranské končiare.

Na LUMENTÚRE v hlavných úlohách mladé rodiny

"Keby sme už sem neprišli na LUMENTÚRU, tak už neviem kedy by sa nám to podarilo," vyjadrili spokojnosť poslucháči z východného Slovenska, ktorí mali do Tatier o čosi bližšie, ako v prípade predošlých vychádzok do prírody. Vo Vysokých Tatrách sme mali aj príležitosť stretnúť naozaj výnimočných poslucháčov: "25 rokov sme žili v saudskoarabskom Rijáde, kde je kresťanstvo zakázané. Radi o našich skúsenostiach prídeme porozprávať do vysielania," odpovedali manželia Kováčikovci na pozvanie redaktora Iva Nováka prísť do štúdia.

Stánok Rádia LUMEN - zľava Jana Kršňáková a Ivo Novák

Najbližšia LUMENTÚRA je plánovaná na polovicu októbra. Vyrazíme do Ludrovskej doliny v Nízkych Tatrách. Viac fotografii z nášho putovania nájdete na facebooku Rádia LUMEN.

 

(FOTO: Martin Šajgalík)

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 28.05.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
 • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
 • Za mňa a moju sestru Magdalénu, aby sme spravili skúšky na autoškolu. Renáta
 • Za uzdravenie môjho manželstva a obnovu našej krásnej rodiny. Nech si odpustíme hriechy a nájdeme vieru, nádej a lásku. Veronika
 • Za uzdravenie, oslobodenie od závislosti alkoholu, hier a Božiu pomoc a ochranu pre priateľa Marcela. Zuzka
 • Za nášho syna Adamka, ktorý už dlho bojuje s chorobou. Lucia
 • ZA ZDRAVIE, BOŽIU POMOC A SILU VIERY PRE RODIČOV VLADIMÍRA A MÁRIU. JANA
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.