TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Kardináli ako pápežskí pomocníci

Kardináli ako pápežskí pomocníci Kardinál Giovanni Battista Re.

Osemnásteho januára 2020 rímsky pápež František schválil zvolenie 85-ročného talianskeho kardinála Giovanniho Battistu Re za dekana Kardinálskeho kolégia. Za vicedekana bol zvolený 76-ročný argentínsky kardinál Leonardo Sandri.

Taliansky kardinál Giovanni Battista Re je emeritným prefektom Kongregácie pre biskupov. Doposiaľ bol vicedekanom v Kardinálskom zbore. Úlohu dekana prevzal po kardinálovi Angelovi Sodanovi, ktorý ako 92-ročný v decembri 2019 požiadal o uvoľnenie z tejto služby.

Dvadsiateho štvrtého januára 2020 pápež schválil zvolenie vicedekana Kardinálskeho kolégia, ktorým sa stal argentínsky kardinál a prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri.

Kardinál dekan predsedá Kardinálskemu zboru ako „prvý medzi rovnými“(primus inter pares). K jeho úlohám patrí aj zvolanie konkláve v prípade uprázdnenia Petrovho stolca. Ak kardinál dekan nedovŕšil 80 rokov, potom aj predsedá konkláve.

V Motu proprio z 21. decembra 2019 pápež stanovil, že kardinál dekan sa volí na päťročné obdobie, ktoré možno raz obnoviť, a po ukončení tejto služby mu zostáva titul emeritného dekana Kardinálskeho zboru.

Kardinál je titul označujúci najvyšších hodnostárov v Rímskokatolíckej cirkvi po pápežovi a súčasne pápežových spolupracovníkov a poradcov v cirkevných záležitostiach.

Zbor kardinálov vznikol z rímskych kňazov a diakonov, ku ktorým sa v 8. storočí pridružili i biskupi siedmich okolitých diecéz. Od 12. storočia pápež udeľuje kardinálsku hodnosť tiež arcibiskupom a biskupom mimo Ríma.

Kardináli tvoria osobitné kolégium, ktorému prislúcha právo postarať sa o voľbu Rímskeho veľkňaza podľa normy osobitného práva. Pápeža volia len kardináli, ktorí ešte nedovŕšili 80. rok života. Okrem toho kardináli pomáhajú pápežovi buď kolegiálne, keď sú zvolávaní, aby sa prerokovali otázky väčšieho významu na spoločnom konzistóriu, alebo ako jednotlivci v rozličných úradoch, ktoré zastávajú.

Kardináli sa členia na biskupský, presbyterský a diakonský rád. Prideľuje sa im titul – chrám v Ríme.

Na čele kardinálov je dekan. Ak je dekan hatený, zastupuje ho vicedekan. Konzistóriá kardinálov, ktoré zvoláva pápež a im predsedá, sú riadne a mimoriadne.

Kardináli, ktorí sídlia v Ríme, predsedajú kuriálnym úradom (rímskym kongregáciám, cirkevným komisiám a radám).

Kardinálskym atribútom bol donedávna kardinálsky klobúk, dnes je to červený biret a červená reverenda. V 75. roku života sa vyžaduje, aby kardináli predložili zrieknutie sa služby pápežovi. Kardinálov si slobodne vyberá pápež.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.