TopTip

Matúš Hagara: Biskup Haľko nie je žiadny homofób, ani nie je netolerantný

Matúš Hagara: Biskup Haľko nie je žiadny homofób, ani nie je netolerantný TK KBS

Pozvanie biskupa Jozefa Haľka po Pohodu, ktorý tam poskytoval duchovné rozhovory či možnosť spovede, bolo chybou. Takto svoje rozhodnutie spätne zhodnotil riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia Anna Záborská hovorí o zjavnom porušení základných práv a slobôd, ktoré by nemalo byť v našej liberálnej demokracii akceptované. Organizácia CitizenGO pripravila aj otvorený list, v ktorom postoj organizátora označuje za nespravodlivý voči biskupovi a submisívny voči súčasnej LGBTI ideológii.
Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko mal cez víkend na festivale Pohoda svoj stánok, kde ponúkal možnosť spovede či duchovného rozhovoru. Niektorí účastníci podujatia tam po ňom pokrikovali a na spovednicu mi pribili dúhovú vlajku. Organizátor festivalu Michal Kaščák sa následne ospravedlnil za účasť katolíckeho biskupa na festivale. Očakával vraj, že sa zamyslí nad svojou staršou kritikou homosexuálneho bozku v RTVS. Splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia Anna Záborská hovorí v tejto súvislosti o zjavnom porušení základných práv a slobôd, ktoré by nemalo byť v našej liberálnej demokracii akceptované. „Verejne vyznávať svoju vieru je súčasťou slobody vierovyznania, ako ju chráni Ústava Slovenskej republiky, Všeobecná deklarácia ľudských práv a mnohé iné medzinárodné dokumenty. Ospravedlnenie pána Kaščáka, že biskupa Jozefa Haľka na Pohodu pozval, považujem za alibizmus.“ Vyjadrenie Michala Kaščáka odsúdila aj organizácia CitizenGO. Podľa Matúša Hagaru považujú jeho postoj za nespravodlivý voči biskupovi a submisívny voči súčasnej LGBTI ideológii, ktorá má totalitárne tendencie. „Biskup Haľko nie je žiadny homofób, ani nie je netolerantný. On iba verejne hlása to, čo je náuka katolíckej cirkvi a na to má plné právo.“ Organizácia CitizenGO zároveň pripravila list Michalovi Kaščákovi, v ktorom odsudzuje útok LGBTI aktivistov na biskupa Haľka. Môžete ho podpísať na ich internetovej stránke. „Sme sklamaní z jeho prístupu, keď pán Kačšák chce, aby tento festival bol iba pre liberálne a progresívne publikum, je to jeho rozhodnutie a my to budeme rešpektovať, je to súkromná akcia, ale mal by vedieť, že je tu značná časť obyvateľov, ktorá je s týmto nespokojná.“ Na festival Pohoda chodili v minulosti aj zástupcovia Fóra života. Považovali ho za priestor, kde sa dá viesť dialóg aj napriek odlišnostiam. Podľa projektového manažéra Damiána Baránka to už zrejme neplatí. „Biskup Haľko má svoj názor, s ktorým nemusíte súhlasiť a stojí si za ním. No určite nie je netolerantný. Práve naopak, chce sa rozprávať. Preto nás mrzí, že riaditeľ Pohody súhlasí s takýmto konaním.“ CitizenGO vzhľadom na incident s biskupom Haľkom zároveň odporúča zvážiť budúcoročnú osobnú účasť na festivale Pohoda.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bungalow with a terrace, large living area and large corner window.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.