TopTip

Z domova
Napriek predpovediam jarná Lumentúra nesklamala

Napriek predpovediam jarná Lumentúra nesklamala Cesta na rozhľadňu na vrchu Bobovec nebola jednoduchá

Unikátny Slovenský orloj, kostol, ktorý má rovnakého patróna ako Rádio Lumen aj vyhliadkovú vežu. To všetko mohli vidieť asi 80-ti účastníci prvej tohtoročnej Jarnej Lumentúry. Tá v nedeľu smerovala do kysuckej obce Stará Bystrica. Takmer celodenný program sme začali dvomi svätými omšami, ktoré celebroval riaditeľ Rádia Lumen Juraj Spuchľák. Okrem putovania mala Lumentúra tento raz aj rozmer stretnutia sa pracovníkov Rádia Lumen s veriacimi z miestnej farnosti.

Sv. omša v kostole sv. Michala Archanjela v Starej Bystrici

Generálny riaditeľ Rádia LUMEN otec Juraj Spuchľák sa počas sv. omší prihovoril veriacim v Starej Bystrici s myšlienkami o duchovnom vedení. "Pán Boh si nás priťahuje k sebe cez duchovné vedenie iných osôb, ale aj my duchovne vedieme iných. Sme zodpovední za seba navzájom v manželstve, spoločenstve a podobne...," vysvetlil o. Juraj Spuchľák. 

O Slovenskom orloji v Starej Bystrici nám viac povedal starosta obce Ján Podmanický

Prvá jarná lumentúra v roku 2019 sa začala netradične pri Slovenskom orloji v Starej Bystrici, ktorý sa nachádza len pár metrov od kostola. Všetkým účastníkom povedal viac o tejto technickej a kultúrnej pamiatke starosta Starej Bystrice, Ján Podmanický: "Slovenský orloj sa stal skutočným magnetom pre ľudí na severo-západnom Slovensku a prichádzajú sem vo veľkom počte. Neskôr sme postavili rozhľadňu s úmyslom ďalej rozvíjať cestovný ruch," uvádza starosta obce. 

Na Lumentúre sme prechádzali krásnou prírodou

Turistická infraštruktúra je v Starej Bystrici na vysokej úrovni. Okrem orloja a rozhľadne je vybudovaná aj sieť cyklotrás. Po cyklotrase sme sa pár metrov pohybovali aj my, neskôr sme zamierili pomerne ostrým stúpaním priamo k rozhľadni na vrchu Bobovec. Jarná Lumentúra prilákala aj našich stabilných spolu-turistov - napríklad z Detvy, Liptova a najmä z blízkeho okolia (Kysuce, Orava).

Miroslav Saniga predstavil miestnu faunu i flóru

Približne hodinové stúpanie k rozhľadni spríjemnil svojim rozprávaním o prírode prírodovedec Miroslav Saniga: "Bolo to naozaj ostrejšie stúpanie, prevýšenie okolo 200 metrov. Počuli sme Pinku, a pozreli sme si viaceré rastlinky v tejto krásnej prírode," povedal prírodovedec potešený pekným počasím napriek zlým predpovediam. 

Výhľad bol odmenou za námahu počas výstupu

Na Lumentúry sa snažíme vždy vyberať miesta z rôznych kútov Slovenska. Riaditeľ neziskovej organizácie Pre Lumen Radovan Pavlík doplnil, že tento rok by sme radi vyrazili ešte do okolia Bratislavy, on sám má jeden tip – Biely kríž, a na východe Slovenska zas premýšľa nad rázovitou obcou Osadné. Presné miesto aj čas Lumentúry vám včas oznámime v našom vysielaní a na našom webe.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.