TopTip

Rajecká Lesná a Levoča hostili misijné púte detí

Rajecká Lesná a Levoča hostili misijné púte detí TK KBS

Rajecká Lesná po devätnásty raz hostila Misijnú púť detí, ktorú organizujú eRko Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, Dobrá novina a Misijné dielo detí. Ako pripomína národný riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku Ivan Kňaze, prvýkrát sa misijná púť detí v Rajeckej Lesnej uskutočnila v roku 2002. „Misijná púť detí sa prvýkrát uskutočnila v Rajeckej Lesnej v roku 2002, keď sme prišli ja, Ivka a Maťa z eRka z Čenstochovej, kde bolo 43-tisíc detí. Organizovali túto púť detí v Poľsku Pápežské misijné diela a my sme v ten rok 2002 prišli odtadiaľ v máji a hneď v októbri sme urobili prvú Misijnú púť detí v Rajeckej Lesnej a neskôr ďalšie roky sa pridali Marianka, Levoča a Obišovce,“ povedal Ivan Kňaze.
Hlavnými bodmi programu v Rajeckej Lesnej bola svätá omša s biskupom Tomášom Galisom, putovanie katechéza a stretnutia s misionármi. Celá púť bola podľa Ivana Kňazeho veľkou modlitbou detí za pokoj vo svete. „Púť, ktorá sa uskutočnila, bola krásnym spoločenstvom detí, vedúcich a rodičov. Nielen to, že prialo slnko, ale aj otec biskup Tomáš bol vo veľmi dobrej nálade a povzbudil deti k tomu, aby sa modlili za pokoj, aj k úcte k starým rodičom. Deti putovali na sedem miest a hlavne keď bolo počuť spev a modlitby detí, tak bol to úžasný zážitok nielen pre tieto deti, ale aj pre dospelých a pre všetkých kňazov, ktorí prišli na toto miesto. Modlili sme sa misijný ruženec, potom sme sa stretli aj s misionárom z Indonézie, ktorý už pôsobí na Slovensku 19 rokov. Volá sa Thomas. Porozprával deťom krásne zážitky z Indonézie, ale zároveň im povedal aj katechézu o návšteve nedeľnej svätej omše, aj o spovedi.“

Misijnú púť detí opäť po dvoch covidových rokoch hostila aj Levoča. Na Mariánskej hore sa zišli deti zo Spišskej diecézy, teda Spiša, Oravy a Liptova. O misijnú púť detí na Mariánsku horu bol v tomto roku veľký záujem. Prihlásilo sa na ňu približne 1200 detí, čo prekvapilo aj organizátorov. Pokračuje dobrovoľníčka, ktorá s jej prípravou pomáhala, Viktória Cehuľová. „Pred pandémiou to bolo tak do tisíc detí a teraz sme rátali s tým, že bude tak 500, 600, že po tej pandémii bude menej, ale prihlásilo sa dokonca ešte viac, takže sme milo prekvapení.“
Program pre deti bol pripravený na troch stanovištiach už počas výstupu na Mariánsku horu. Ďalší ich čakal hore spolu s animátormi a bohoslovcami zo seminára na Spišskej kapitule. „Je to po korone obnovením činnosti, keď sa môžme takto stretnúť a vlastne aj takto budovať jednotné spoločenstvo v rámci celej diecézy. A možno takto sa poďakovať za koledovanie Dobrej noviny,“ uviedol Ondrej Majerčák, koordinátor. „Vychovávame sa aj k úcte k Panne Márii, ale zároveň má táto púť aj misijný rozmer, to znamená, že snažíme sa zbierať obetné dary. Tento rok je to zubná kefka a mydlo pre Ukrajincov,“ doplnila Viktória.
Na horu prichádzali v sobotu celé rodiny, deti so svojimi animátormi či kňazmi. Púť vyvrcholila misijným ružencom a svätou omšou popoludní, ktorú slávil spišský diecézny administrátor, biskup Mons. Ján Kuboš. „Je veľmi dobré, keď deti majú možnosť naozaj v takomto mladučkom veku ochutnať čosi z atmosféry, ktorá vládne na každej jednej púti. Verím, že aj toto prispeje k tomu, aby semienko viery v deťoch sa vzmáhalo,“ zdôraznil.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Espaciosa casa para dos generaciones.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.