TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Ratzinger bol vždy moderným teológom

Ratzinger bol vždy moderným teológom

V nemeckom vydavateľstve Droemer Knaur vyšla 4. mája životopisná kniha s titulom Benedikt XVI. – jeden život. Jej autor Peter Seewald je známy viacerými knihami rozhovorov s kardinálom Josephom Ratzingerom/Benediktom XVI: Soľ zeme; Svetlo sveta; Posledné rozhovory.

Autor tisícstranovej biografie sa v rozhovore, ktorý poskytol pre nemecký týždenník Die Tagespost, podelil o svoje zistenie, že Joseph Ratzinger je moderným teológom a zostal ním aj ako prefekt a pápež.

Už v prvom semestri štúdia teológie sa mladý Joseph Ratzinger nadchol pre nový duchovný prelom. Zhltol všetku príslušnú literatúru a horlil za filozofiu slobody. Jeho doktorandský školiteľ Gottfried Söhngen ho viedol k historickej teológii namiesto len špekulatívnej. Ratzinger veľmi skoro objavil novú francúzsku školu a vzal si za vzor Henriho de Lubaca a Hansa Ursa von Balthasara.

Keď už bol Joseph Ratzinger profesorom dogmatickej teológie, jeho študenti so záujmom počúvali jeho prednášky. Bola v nich bezprecedentná sviežosť, nový prístup k Tradícii, ktorý sa spájal s dosiaľ neslýchanou reflexiou i jazykom. 

Profesor Ratzinger sa videl ako progresívny teológ. No progresívnosť sa vtedy chápala úplne inak ako dnes. Totiž ako úsilie o ďalší vývoj založený na tradícii, a nie ako plná moc na svojvoľné vlastné výtvory. Už ako koncilový poradca na Druhom vatikánskom koncile (1962-1965) upozorňoval, že pátranie po tom, čo je vhodné pre túto dobu, nesmie viesť k obetovaniu toho, čo je platné. Tomuto prístupu zostal verný. Takže je to pravda, keď hovorí, že to nie on sa zmenil, ale tí ostatní. 

Bol to bývalý kolega z tübingenských čias Hans Küng, kto na začiatku obdobia prefekta vytvoril o kardinálovi Ratzingerovi obraz „reakčného teológa“ na čele Kongregácie pre náuku viery. Küngove obvinenia prichystali skreslený obraz „veľkého inkvizítora“. Küng bol zodpovedný aj za legendu o Ratzingerovej traume a premene v rebélii v roku 1968, ktorá v skutočnosti nikdy nebola.

Po svojom zvolení za pápeža sa Joseph Ratzinger ako Benedikt XVI. sústredil na obnovu viery. Jeho osobitná charizma a jeho katechézy pritiahli milióny ľudí, aj takých, ktorí mali odstup voči Cirkvi.  

Pápež Benedikt zverejnil len tri encykliky, od pápeža - teológa by niektorí očakávali azda viac. Tieto tri encykliky to však mali v sebe. V pozícii pápeža bol Joseph Ratzinger predovšetkým pastierom, nie profesorom. Bol to takmer nadľudský výkon, že vo svojom vysokom veku a pri svojom zdravotnom hendikepe, o ktorom verejnosť nič netušila, potom ešte napísal aj trilógiu o Ježišovi. Táto kristológia bola naliehavo potrebná vzhľadom na zničený obraz Ježiša a jeho posolstva. Žiaden pápež pred ním si netrúfol napísať takého dielo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.