TopTip

Rok 2020 v Rádiu LUMEN hodnotí programový riaditeľ Martin Šajgalík

Rok 2020 v Rádiu LUMEN hodnotí programový riaditeľ Martin Šajgalík Programový riaditeľ Martin Šajgalík

...bol ťažký, problematický a komplikovaný. Áno, presne týmito slovami by ho mohli zhodnotiť mnohí ľudia nie len u nás v Rádiu LUMEN...

Celý svet si v roku 2020 prešiel a ešte stále prechádza skúškou, akú sme ešte nezažili. No všetko závisí od uhla nášho pohľadu. Na každú skutočnosť sa dá pozrieť minimálne z dvoch strán.
Môžeme končiaci sa rok hodnotiť podľa toho, čo všetko nám zobral. Že sme nemohli cestovať, museli sme zrušiť našu pravidelnú púť do Krakova, mnohí mladí museli odriecť či presunúť svoju svadbu, boli sme zavretí v našich domovoch počas zákazu vychádzania, nemohli sa konať verejné sv. omše a kostoly boli zavreté, naše stretnutia a osobné kontakty sa museli obmedziť na minimum... Čo nám to však dá, ak sa naladíme takto negatívne? Pomôže nám tento prístup lepšie zvládnuť situáciu? Práve preto máme druhú možnosť - začať v tom celom hľadať tie pozitívne veci a v rámci hodnotenia roka 2020 sa zamerať na to, čo nám dal, čo priniesol a čomu naučil.
Udalosti uplynulých mesiacov boli obrovskou výzvou aj pre nás v Rádiu LUMEN a v mnohom nás postavili pred nové úlohy, s ktorými sme sa doteraz nestretli, a ktoré sme museli prekonať a naučiť sa ich zvládnuť. Chceli sme naďalej pripravovať pre vás plnohodnotný program, no to sa nedalo starým spôsobom, preto sme hľadali nové cesty, ako poslúžiť všetkým tým, ktorí nás budú počúvať. Dnes sme vďační za túto skúsenosť, ktorá nás posunula vpred a naučila novým zručnostiam, ukázala, že mnohé veci sa dajú robiť inak, nie raz dokonca jednoduchšie a efektívnejšie, než sme boli doteraz zvyknutí. Naučili sme sa pracovať a pripravovať reportáže a relácie na diaľku - z domu. Respondenti nám boli nápomocní a ochotne nám poskytli svoje vyjadrenie aj cez rôzne internetové nástroje a programy bez toho, aby museli za nami cestovať. Vďaka udalostiam v roku 2020 sme aj v redakcii objavili ďalšie spôsoby nahrávania rozhovorov do vysielania, ktoré vieme aktívne využívať aj naďalej v budúcnosti a budú pre nás užitočnou pomocou a uľahčením ďalšej práce. 
To, čo bolo pre niektorých donedávna tajuplnou neznámou, dnes úplne automaticky a v plnosti využívajú pre svoju prácu. Rok 2020 nás naučil organizovať on-line meetingy, zúčastňovať sa na videokonferenciách, či používať zdieľané pracovné dokumenty na cloudovom úložisku...
Veľkým prínosom uplynulého obdobia bolo tiež to, že sme vzhľadom na aktuálne okolnosti posilnili a skvalitnili duchovný servis cez naše vysielanie. Doplnené priame prenosy sv. omší, nové časy na modlitby posvätného ruženca, povzbudzujúce relácie, to sú len niektoré z príkladov toho, čo pozitívne nám toto obdobie dalo. Samostatnou kapitolou sú tiež videoprenosy sv. omší, ktoré sme spustili na našom profile na sociálnej sieti Facebook. Náš program je "živý organizmus", ktorý sa neustále vyvíja a mení. Medzi novinkami, ktoré pribudli do vysielania len nedávno sú napríklad Manželské katechézy z pera Ladislava Csontosa SJ alebo náučný seriál Spoznávame Bibliu, ktorý vysielame vždy vo večerných hodinách každý pracovný deň.
Rok 2020 bol rovnako aj rokom personálnych zmien. Z tímu denných moderátorov odišiel Andrej Baldovský, ktorý však aj naďalej pripravuje niektoré relácie ako externý spolupracovník. Na druhej strane sa do moderátorskej zostavy po materskej dovolenke vrátila Janka Ondrejková, ktorú môžete naplno počuť vo vysielaní od septembra.
Už teraz sa teším na všetky tie veci, ktoré pre vás pripravujeme na rok 2021. Pred nami je obnova zvukového dizajnu, programy k sčítaniu obyvateľov, nové prenosové miesto v žilinskej diecéze, vynovený obsah relácie Lupa... Ale o tom viac až nabudúce.
Ďakujeme za vašu priazeň v roku 2020. Sme radi, že ste s nami!
Martin Šajgalík, programový riaditeľ

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.