TopTip

Spoločenský komentár: Libanon

Spoločenský komentár: Libanon

Bolo to presne pred 5 rokmi, keď do Európy začali prichádzať štátisíce utečencov. Európu pred 5 rokmi postihla utečenecká kríza. Tento nával bol značnou výzvou pre starý kontinent a jednotlivé krajiny sa s ňou vysporiadavali po svojom.

Okrem už tradičných zástupov migrantov z Afriky sa dali do pohybu aj veľké masy obyvateľov Sýrie, ktorá vtedy už 4 roky trpela pretvávajúcim ozbrojeným konfliktom. Z miliónov utečencov drvivá väčšina ostala vtedy v rodnej Sýrii, ostatní odišli do okolitého Jordánska, Turecka a Libanonu.

Libanon s takmer 6 miliónmi obyvateľov prijal za krátky čas veľký počet utečencov. Táto krajina bola od konca 2. svetovej vojny sama dejiskom mnohých ozbrojených konfliktov a teroristických útokov. Predpokladá sa, že mimo krajinu žije najmenej toľko Libanončanov, ako v rodnej domovine.

Bývalá časť niekdajšej Osmanskej ríše sa nachádza vo veľmi nepokojnej oblasti. Na juhu susedí s Izraelom a na severe so Sýriou. Vďaka Spojeným národom, Francúzsku a Veľkej Británii vznikla pred desaťročiami prevažne kresťanská krajina uprostred moslimského sveta. Aj viacero kresťanov z Turecka sa vtedy presťahovalo do tohto nového štátu. Libanon niekoľko desiatok rokov spravovalo Francúzsko, po francúzsky tam rozpráva ešte okolo 40 percent obyvateľov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron bol prvým štátnikom, ktorý túto krajinu navštívil, po obrovskej tragédii, mohutnom výbuchu, ktorý sa udial pre týždňom.

Keď prepukol izraelsko-palestínsky konflikt, krajina prijala mnohých Palestínčanov. Tí si v Libanone potom, žiaľ, urobili základne pre svoje útoky na Izrael. Na severe zasa krajina musela trpieť vplyv Sýrie, ktorá mala dlhé roky na území Libanonu svoje vojská. Libanon sa stal miestom ozbrojených konfliktov, občianskej vojny a doslova strelnicou pre bombardovania Izraelom až do posledných rokov. Aj v čase, keď Libanon prijal 1,5 milióna Sýrčanov, padali na krajinu stovky Izraelských bômb. Je to priam zázrak, že ide o krajinu v arabskom svete, kde sa ľudia dožívajú najdlhšieho veku, v priemere 79 rokov.

Kým pred 50 rokmi išlo o prevažne kresťanskú krajinu, teraz sa predpokladá, že ich je tam len tretina. Presné údaje sa nevedia, od roku 1932 tam nemali sčítanie obyvateľov.

Libanon ešte pred výbuchom balansoval nad bankrotom. Výbuch krajinu úplne paralyzoval. Aby sa táto krajina nestala ďalšou, odkiaľ budú utekať milióny utečencov, je len a len dobré, že sa medzinárodné spoločenstvo rozhodlo stabilizovať Libanon humanitárnou pomocou, diplomatickým tlakom na reformy vlády a snahou o zmiernenie napätia medzi obyvateľstvom. V tejto situácii krajina nepotrebuje žiadne lynče ani násilné revolúcie. Takýchto v arabskom svete sme boli za posledné roky svedkami, žiaľ, niekoľkých a vždy dopadli dosť krvavo a tragicky, najmä v Sýrii.

Ak zodpovední za zlyhanie vyvodia osobnú zodpovednosť a prípadne sa uskutočnia aj predčasné slobodné a nezávislé voľby, môže sa táto utrpením a násilím poznačená krajina s mnohými svetonázormi stať majákom pre krajiny arabského sveta, ako budovať v krajine mier a pokojné spolužitie, ktoré sú tak potrebné pre rozvoj.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.