TopTip

Spoločenský komentár: Podpora zdravia

Spoločenský komentár: Podpora zdravia zdroj foto: pexels.com

Letný čas oddychu a dovoleniek sa už nadobro skončil. Ak by sme o niekoľko dní nemali vzácnu návštevu, čakala by nás takmer bežná septembrová rutina. Pre rodičov školopovinných detí nastalo viacero noviniek.

Bezplatná strava pre všetkých žiakov, ako ju poznajú v niektorých škandinávskych krajinách, sa na našom menej sociálnom Slovensku nadobro skončila. Nahradil ju model podpory pre stavovanie detí v podobe o trocha vyššieho daňového bonusu. Zodpovedné verejné orgány akoby touto zmenou našepkávali, že aj tento rok sa máme pripraviť na to, že naši školáci pobudnú na domácom vzdelávaní dlhší čas. Možno dokopy aj niekoľko mesiacov. V tomto prípade je daňový bonus naozaj o dosť výhodnejší.

Hoci školy a predškolské zariadenia dostali trocha viac peňazí na prevádzku, dlhé karantény týchto zariadení im veľmi neprospeli ani po hospodárskej stránke. Finančný výpadok najmä u škôlok už mnohé zariadenia stihli premietnuť do zvýšených mesačných poplatkov.

Veľké zatváranie škôlok a škôl neprospieva ani ich prevádzke, ani deťom, rovnako neprospieva ani rodičom, ktorí musia čeliť znásobeniu povinnosti a nadmernému stresu. Samotné prísne karanténne opatrenia už stihli mať výrazný vplyv na zhoršenie celkového zdravia spoločnosti. Podľa doteraz dostupných informácií o protikaranténnych opatreniach sa zdá, že v tomto roku to nebude inak. Hoci v tomto roku sú iné štartovacie podmienky. Máme viac zaočkovaných ľudí a veľkú skupinu, ktorá prekonala ochorenie počas poslednej vlny.

Na Slovensku je už niekoľko týždňov u pozitívnych dominantný delta variant. Oproti ostatným krajinám, kde sa vyskytla delta, u nás a našich susedov pozitívne prípady nestúpajú rapídne. V tejto situácii je ešte dôležitejšie to, že ešte menej stúpajú počty hospitalizácií.

Ako to už viackrát avizovali na portále databezpatosu.sk, v prípade covid automatu a školského automatu si nemáme zbytočne pliesť na seba bič a namiesto pozitivity máme viac zohľadňovať riziko hospitalizácií. Za rovnako nezmyselné považujú posielať v prípade pozitivity žiaka celú triedu na dva týždne do karantény. Ostatné krajiny s mierne vyššou zaočkovanosťou v rovnakom prípade posielajú do karantény len žiaka, jeho rodinu a blízke osoby.

Pandémia je tu s nami už 3. školský rok. Zodpovední by sa mali vyvarovať toho, aby protipandemické opatrenia zanechali na zdraví rodín väčšie škody ako samotné vírusové ochorenie.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO a svetová organizácia na pomoc deťom UNICEF žiadajú, aby školy zostali pre deti otvorené neprerušene napriek šíreniu nákazlivejšieho variantu. Podľa názoru oboch organizácií školy podporujú duševné zdravie a sociálne zručnosti. Deťom pomáhajú stať sa šťastnými a produktívnymi členmi spoločnosti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison moderne pour un terrain étroit.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.