TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Východný konflikt

Spoločenský komentár: Východný konflikt

Hoci posledné dni priniesli viacero znepokojivých správ z domova, eskalácia napätia medzi Ruskom a Ukrajinou na Azovskom mori predsa len prináša vrásky na čele nejednému človeku na Slovensku. Tie pretrvávajú aj pre posledné výpovede ruského prezidenta Vladimíra Putina, keď počas stretnutia skupiny G20 v Buenos Aires vylúčil akúkoľvek snahu o dialóg s terajšou vládou v Kyjeve.

Napätie eskalovalo pred niekoľkými dňami po tom, čo ruské vojenské námorníctvo 25. novembra v oblasti Kečerského prielivu zajalo tri lode ukrajinských námorných síl spoločne s posádkou. No podľa medzinárodného práva a vzájomných dohôd, ktoré boli prijaté pred anexiou Krymu, môžu Azovské more využívať na prepravu nielen ruské a ukrajinské, ale aj ostatné obchodné lode. Pre Ukrajinu ide o dôležitú námornú cestu na prepravu nákladu z východu na západ. Po anexii Krymu Ruskom, ktorú medzinárodné spoločenstvo neuznalo, si Rusko vyhradzuje právo na kontrolu vôd mora, cez ktoré Ukrajina preplavuje svoj tovar. Príslušný zákon na kontrolu vôd prijalo Rusko len v septembri tohto roka. No prepravu Ukrajine obmedzilo už v roku 2016, keď začalo stavbu mosta na Krym. Ukrajinská pohraničná služba informovala, že Rusko tento rok zastavilo už 150 lodí.

V postupe Ruska badať viac ako len náhodnú zhodu rôznych udalostí. Je povinnosťou Európskej únie a jej najdôležitejších členov, aby sa postavili za Ukrajinu a pomohli jej diplomaticky vyriešiť stále nanovo vznikajúce problémy s jej východným susedom Ruskom. Predovšetkým krajina ako Nemecko, ktorá má s Ruskom a jeho súkromnou sférou celkom čulý vzájomný obchod, má viacero možností, ako pri obchodných dohodách pamätať aj na Ukrajinu, ktorá nastúpila na cestu snahy stať sa členskou krajinou Európskej únie. Nemecko ale aj ostatné krajiny vrátane Slovenska a mnohých Slovákov, ktorí teraz pôsobia v ukrajinskej vláde, by mali zasa Ukrajinu naučiť, ako viesť medzinárodný politický a obchodný dialóg s Ruskom a predchádzať pokiaľ možno vzájomným konfrontáciám.

Nemecko, ktoré sa rozhodlo dlhodobo opustiť využívanie atómovej energie a uhlia, bude každým rokom stále viac závislé na stabilných dodávkach energie. A ruský plyn je pre nášho najväčšieho obchodného partnera veľmi dôležitou komoditou. Aj preto pred 7 rokmi podpísali projekt na plynovod s Ruskom vedený cez more priamo do Nemecka. Keďže projekt financuje súkromný sektor, nijako sa ho zatiaľ nedotkli sankcie proti Rusku vznesené od anexie. Nemecko by Ukrajine v tejto situácii napríklad veľmi pomohlo, ak by od projektu nového ropovodu upustilo a bolo by za modernizáciu ropovodov a plynovodov Družba a Jamal, ktoré prechádzajú cez Ukrajinu a potom do Nemecka putujú cez Poľsko, Slovensko a Česko.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.