TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Bezprecedentný útok bývalého nuncia na Svätého otca

Vatikánsky týždenník: Bezprecedentný útok bývalého nuncia na Svätého otca Arcibiskup Carlo Maria Viganò a pápež František Foto:

Doposiaľ najväčší útok na pápeža Františka z radov cirkevnej hierarchie od začiatku jeho pontifikátu v roku 2013 predstavuje niekoľkostranová správa, ktorú zverejnil Mons. Carlo Maria Viganò, bývalý apoštolský nuncius v Spojených štátoch amerických, ktorý je vzhľadom na svoj vek už v súčasnosti na odpočinku. V dokumente obvinil Svätého otca z toho, že od začiatku svojho pôsobenia v úrade nástupcu sv. Petra vedel o kauzách sexuálneho zneužívania týkajúcich sa dnes už bývalého amerického kardinála Theodora Edgara Mccarricka a nič s tým neurobil. Vo svojej správe Mons. Viganò taktiež uviedol, že bývalý pontifik Benedikt XVI. ešte počas svojho úradovania uvalil na vtedajšieho kardinála Mccarricka konkrétne tresty, ako napríklad zákaz verejného vystupovania a život v ústraní a pokání, čo však v praxi kardinál Mccarrick neakceptoval.

Bývalý nuncius v dokumente obvinil z krytia osobných zlyhaní arcibiskupa Mccarricka aj viacerých amerických cirkevných hierarchov a napokon verejne vyzval súčasnú hlavu cirkvi k rezignácii. V tomto prípade ide o mimoriadne závažné obvinenia a čin vystupujúci proti autorite hlavy cirkvi zo strany významného predstaviteľa kléru nevídaný za posledné storočia. Zverejnenie svojej správy Mons. Viganò naplánoval na minulú nedeľu večer, keď sa František vracal zo svojej apoštolskej cesty v Írsku, kde sa zúčastnil Svetového stretnutia rodín, ktoré bolo už aj tak veľmi zatienené pred časom vypuknuvším škandálom sexuálnych zneužívaní zo strany kléru, a ktoré bolo bohaté aj na mnohé slová a verejné činy pokánia, ktoré počas tejto cesty vykonal Svätý otec ako ospravedlnenie za spomínané zločiny.

Počas tlačového brífingu na palube lietadla pri návrate z Írska reagoval Svätý otec na priamu otázku novinárov týkajúcu sa spomínanej správy niekdajšieho apoštolského nuncia. „Prečítal som si toto ráno ten dokument,“ uviedol pápež a pokračoval: „Čítal som ho a musím vám úprimne povedať, vám i všetkým z vás, ktorých to zaujíma: čítajte vy sami, pozorne, ten dokument a urobte si svoj vlastný úsudok. Ja o tom nepoviem ani slovo. Verím, že dokument hovorí sám za seba a vy máte dostatočné novinárske schopnosti na to, aby ste si z toho vyvodili závery. Je to akt dôvery: keď uplynie určitý čas a vy si urobíte závery, azda budem hovoriť.“

Obvinenia vznesené arcibiskupom Viganom postupne strácajú na vierohodnosti vo svetle dôkazov. Cindy Wooden, rímska korešpondentka amerického webového portálu Catholic News Service na svojom twitterovom účte zverejnila video, kde počas jednej spoločenskej akcie v USA vystupuje práve Mons. Viganò spolu s vtedajším kardinálom Mccarrickom a kde mu verejne skladá komplimenty. Bolo to v čase, keď už mali podľa jeho vlastných slov platiť obmedzenia verejného vystupovania uvalené na Mons. Mccarricka zo strany Benedikta XVI. a keď už mal i sám Mons. Viganò vedieť o závažných podozreniach týkajúcich sa morálnych zlyhaní vtedajšieho kardinála. Navyše sa medzičasom objavil aj celý rad fotografických záberov, kde vtedy ešte kardinál Mccarrick zdraví Benedikta XVI., konverzuje s ním, resp. s ním priamo koncelebruje sv. omšu vo Vatikáne. Aj tieto zábery pochádzajú z doby, keď mali byť v platnosti spomínané opatrenia Benedikta XVI. zakazujúce kardinálovi Mccarrickovi verejné vystupovanie.

Médiá prirodzene očakávali aj vyjadrenie emeritného pápeža k tejto závažnej kauze vyvolanej vysokým predstaviteľom katolíckeho kléru. Jeho osobný sekretár, Mons. Georg Gänswein však označil pre nemecký denník Die Tagespost tieto tvrdenia za „fake news“, teda za falošné správy a dodal, že Benedikt XVI. sa k správam tohto druhu nebude vyjadrovať.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.