TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Matky a zamestnanie

Spoločenský komentár: Matky a zamestnanie

Ilustračná fotografia

O mesiac navštívia Slovensko experti z Nemecka, ktorí predstavia príklady podpory zamestnanosti žien s malými deťmi. Výstupné semináre by sa mali stať zdrojom inšpirácií pre programy zo strany miest a krajov, pre ktoré budú môcť čerpať financie z Európskeho sociálneho fondu. Na Slovensku, kde máme teraz veľmi nízku nezamestnanosť, by vraj zvýšenie zamestnanosti žien na materskej dovolenke, pomohlo ako spoločnosti, tak aj ženám samotným. Vraj, v porovnaní s bezdetnými ženami ich pracuje o 30 percent menej.

Podľa Eurostatu pritom na Slovensku už teraz nadpriemerne viac žien od 25 rokov vyvíja ekonomickú aktivitu v porovnaní s priemerom všetkých 27 krajín Európskej únie. Ďalšia štatistika od OECD vystavuje naše matky zasa v horšom svetle. Vraj iba necelých 19 percent matiek s deťmi do 3 rokov na Slovensku pracuje, kým priemer krajín OECD je viac ako 52 percent zamestnaných mladých mamičiek. V severských krajinách tieto počty presahujú dokonca až 70 percent. Horšie si naše matky vedú aj keď majú doma deti ešte predškolského veku, no potom zrazu keď deti nastúpia do školy, tak naše ženy matky už pracujú takmer všetky, takmer 80 percent, čo je viac ako v Nemecku, Škandinávii s južných krajinách.

Čo ale táto nepovzbudivá štatistika nezohľadňuje, je forma práce matiek s malými deťmi. Je pritom veľký rozdiel, či matka s malým dieťaťom pracuje na dohodu, na polovičný alebo celý úväzok.

Tak, napríklad, v Nemecku, odkiaľ prídu školiť experti, podľa tamojšieho štatistického úradu z roku 2012 zo všetkých pracujúcich matiek s dieťaťom do 3 rokov, iba 30 percent pracovalo na plný úväzok a zvyšná časť 70 percent mala úväzok iba polovičný. S deťmi v predškolskom veku z pracujúcich matiek malo viac ako 73 percent polovičný úväzok a ten dosiahol v Nemecku až 75 percent, keď bolo dieťa na prvom školskom stupni. Na druhom stupni dieťaťa zo všetkých pracujúcich matiek až 70 percent malo v Nemecku iba polovičný úväzok a aj keď dieťa už chodilo na strednú školu, tak dve tretiny pracujúcich matiek v Nemecku malo stále iba polovičný úväzok.

Podľa Eurostatu v Nemecku na polovičný úväzok pracuje viac ako 45 percent všetkých pracujúcich žien. U nás len niečo viac ako 6 percent. Po Bulharsku u nás najviac žien z celej Európskej únie pracuje na plný úväzok a tak o toľko menej sa potom venuje svojej rodine. Aj pracujúci muži na Slovensku nevyužívajú takmer vôbec v porovnaní s ostatnými, najmä vyspelými krajinami, prácu na polovičný úväzok. Kým na Slovensku takto pracujú len 3 percentá zamestnaných mužov, v Nemecku je to takmer 10 percent.

Naše ženy trávia v práci týždenne podstatne viac času ako zvyšok Európy. Kým u nás pracujú ženy podľa Eurostatu v priemere 40 hodín týždenne, v Nemecku pracujú o 10 hodín týždenne menej. V Holandsku, napríklad, všetky pracujúce ženy strávia týždenne v práci iba o čosi viac ako 24 hodín.

Ak zhrnieme vopred predstavené, tak ženy na Slovensku v efektivite práce vôbec za tými na Západe nezaostávajú, práve naopak, pracujú oveľa viac. Viac pracujú aj matky, ktoré majú deti, a to už po troch rokoch od narodenia dieťaťa. V čom ale Slovensko oproti Západu zaostáva, je práca na čiastočný úväzok. Tej je na Slovensku pre matky naozaj málo. Môže byť za tým aj zvýšená administratívna záťaž pre zamestnávateľa, možno aj iné faktory. Verím, že by matky na Slovensku uvítali, ak by bolo podstatne viac pracovných ponúk, ktoré by ich napĺňali a zostalo im počas týždňa aj dostatok času pre seba a rodinu.

Foto: marktforschung.de

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 20.06.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Aby sociálne siete vyzdvihovali solidaritu a rešpektovali druhých v ich odlišnostiach.
 • Úmysel KBS na jún: Nech sú prvoprijímajúci živo začlenení do života spoločenstiev našich farností.
 • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
 • Za zomrelých Eduarda a Jozefa. Eva
 • Za Božiu pomoc pri skúškach v poslednom ročníku. Matúš
 • Za môjho manžela Mareka, aby našiel vieru v Boha, odpustil a aby sme zachránili naše manželstvo a rodinu. Veronika
 • Za zdravie a vyriešenie problémov so zdravím a Božiu pomoc pre Annu a Danu
 • Za zdravie a Božie požehnanie za moju sestru Máriu a jej rodinu. Sestra Valéria
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.