TopTip

Biskupi zvažujú spôsob, ako vyjsť v ústrety veriacim počas sviatkov

 Biskupi zvažujú spôsob, ako vyjsť v ústrety veriacim počas sviatkov

Uvažuje Konferencia biskupov Slovenska nad tým, čo by bolo možné urobiť, aby zvýšená mobilita obyvateľov v období sviatku Všetkých svätých nespôsobila ďalšie šírenie koronavírusu? Takáto a podobné otázky prišli do redakcie TK KBS: prinášame odpoveď hovorcu KBS Martina Kramaru.

„Vnímame, že v danej situácii je veľmi pravdepodobné, že bude potrebné požiadať ľudí, aby svoju mobilitu cez sviatky znížili. O presných návrhoch sme zatiaľ nehovorili.

Slovenskí biskupi však v tejto súvislosti rozmýšľajú osloviť aj Apoštolskú penitenciáriu v Ríme s prosbou o zváženie určitej úpravy podmienok pre získanie odpustkov pre zosnulých, vzhľadom na okolnosti pandémie. Teda, čo sa týka spôsobu, možno aj času, kedy sa odpustky dajú získať.

Súčasťou podmienok je teraz okrem svätej spovede, svätého prijímania, modlitby na úmysel Svätého Otca, aj návšteva cintorína alebo povedzme krypty či nejakého miesta, kde sú pochovaní zosnulí a modlitba za nich. Hoci, a to zdôrazňujem, nemusí to byť priamo miesto pochovania danej osoby, za ktorú sa veriaci človek modlí.

Je to na v podstate k dispozícii týždeň po sviatku Všetkých svätých. No ale z pochopiteľných dôvodov ľudia chcú zájsť na dané konkrétne miesto, kde majú pochovaných zosnulých.

Ak by sa pandemická situácia zhoršovala, iste ľuďom ešte intenzívnejšie pripomenieme, že pre duchovný úžitok zosnulých nemusia cestovať priamo k hrobom a nemusia to robiť všetci naraz cez jeden víkend. A biskupi zvažujú, že sa možno pokúsia hľadať aj cestu eventuálnej úpravy podmienok získania odpustkov pre zosnulých prostredníctvom Apoštolskej penitenciárie."

-

Katolícka cirkev si v novembri pripomenie dva významné sviatky. Prvým je Slávnosť všetkých svätých (1. november). Druhým významným dňom je Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky (2. novembra).

-

Na otázku, či KBS dostala nejakú odpoveď alebo reakciu na list, ktorý Mons. Stanislav Zvolenský včera zaslal predsedovi vlády so žiadosťou o prehodnotenie plošného zákazu bohoslužieb, hovorca KBS odpovedal:

"Pán arcibiskup zatiaľ reakciu nedostal. Po včerajšej videokonferencii so slovenskými otcami biskupmi sa rozhodol napísať aj ministrom vlády SR a požiadať ich v tejto veci o pomoc. Dnes sme jeho listy doručili na podateľne všetkých ministerstiev.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.