TopTip

Zo zahraničia
„Dieťa na želanie“ sa stane produktom

„Dieťa na želanie“ sa stane produktom Ilustračná fotografia. Zdroj: zdf.de

Francúzski poslanci budú od 24. septembra debatovať o novele bioetického zákona z dielne vládneho kabinetu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Ak ju schvália, všetky ženy pod 43 rokov budú mať nárok na šesť pokusov o umelé oplodnenie.

Dosiaľ majú prístup k asistovanej reprodukcii, financovanej z verejného zdravotného poistenia, len heterosexuálne páry, ktoré žijú spolu aspoň dva roky, pričom aspoň jeden partner musí predložiť lekárske potvrdenie o diagnostikovanej neplodnosti.

Vláda prezident Macrona zdôvodňuje nové opatrenia rastúcou pluralitou modelov rodiny. Legislatíva sa musí prispôsobiť novým trendom rodinného spolunažívania.

Je otázne, či parlament schváli Macronove plány. Poslanci sa musia zaoberať vyše 2000 pripomienkami k novele bioetického zákona. Ak parlament schváli Macronovu novelu bioetického zákona, vo Francúzsku začne platiť popri zásade: „manželstvo pre všetkých“ aj zásada: „deti pre všetkých.“ Slobodné ženy, lesby, ako aj plodné páry si tak budú môcť na náklady verejnosti nechať v laboratóriu vyrobiť a vyselektovať deti, a to kedykoľvek a takmer toľko, koľko chcú.

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit označil Macronovou vládou vytýčené novinky za „zmenu paradigmy, pri ktorej sa medicína stane službou, ktorá plní individuálne priania“. Aupetit vidí nebezpečenstvo, že sa medicína urobí závislou od „trhu s asistovanou reprodukciou“. Parížsky arcibiskup varoval, že prevážia finančné záujmy. „Dieťa na želanie“ sa tak stane produktom.

Arcibiskup Pierre D'Ornellas vyjadril pochybnosť o tom, či si občania Francúzska želajú takúto „revolúciu práva na potomstvo“. Predseda Konferencie biskupov Francúzska Eric de Moulins-Beafort vyzval k účasti na demonštrácii 6. októbra v Paríži proti reforme, ktorá bude znamenať elimináciu otcov. Demonštráciu s mottom „Liberté, égalité, paternité“ (Sloboda, rovnosť, otcovstvo) organizuje približne 20 spolkov, medzi nimi organizátori pochodu „Manif pour tous“, ktorý pred vyše šiestimi rokmi protestoval proti manželstvu pre všetkých.  

Viac informácii o tejto problematike nájdete tu.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.