TopTip

„Ľudí v kostoloch ubudlo,“ tvrdia poslucháči Rádia LUMEN

„Ľudí v kostoloch ubudlo,“ tvrdia poslucháči Rádia LUMEN zdroj foto: pexels.com

V niektorých častiach Slovenska údajne po prvej vlne pandémie chodí do kostola menej ľudí ako predtým. Deje sa niečo podobné aj vo vašej farnosti? Napísali ste nám do rannej témy.

Rádio LUMEN dáva svojim poslucháčom možnosť vyjadriť sa každý pracovný deň k aktuálnej téme. V piatok sme sa pýtali na skúsenosti zo slovenských farností. Veľká väčšina reagujúcich potvrdila, že počty veriacich sa v kostoloch znížili oproti bežnej návštevnosti pred vypuknutím prvej vlny pandémie. Najčastejším spoločným menovateľom pri hľadaní príčiny súčasného stavu bol strach z nákazy alebo ohrozenia zdravia svojich blízkych. Nie všetci však pripisovali súčasný vývoj len koronavírusu. Poslucháč Branislav, ktorý vo svojej farnosti slúži ako organista, vníma pokles veriacich v kostoloch už niekoľko rokov: „Aj pred koronou bol pokles. Z chóru mám pomerne dobrý prehľad, koľko ľudí je približne na sv. omši. Za posledných 15 rokov vnímam citeľný úbytok počas prvých piatkov, veľkých sviatkov a nedieľ,“ uviedol vo svojej reakcii na facebook Rádia LUMEN.

Mnohí poslucháči považujú za kľúčový postoj kňazov počas pandémie. Väčšina z nich ocenila inovatívne spôsoby priamych prenosov liturgie, či evanjelizačných videí, ktoré duchovní pripravili pre prvoprijímajúce deti. Objavili sa však aj negatívne ohlasy na uzavretosť niektorých duchovných pastierov, ktorí podľa poslucháčov nepochopili čas pandémie ako príležitosť byť bližšie k ľuďom. Poslucháčka Anna z východného Slovenska vnímala pozitívne, že v jej farnosti počas pandémie pridali sv. omše navyše: „Môj osobný názor je, že každý, kto chce praktizovať svoju vieru, ten sa aj vrátil do nášho kostolíka. Sme zarúškovaní a ja si o to viac vážim, že môžem v tomto kostole byť blízko príbytku Pána Ježiša,“ vyjadrila svoj názor pravidelná prispievateľka do rannej témy.

Pomedzi reakcie poslucháčov odvysielalo Rádio LUMEN aj aktuálne postrehy Mons. Jozefa Haľka, bratislavského pomocného biskupa. Ten vyzval počas uplynulej nedele v bratislavskom Kostole sv. Vincenta de Paul všetkých veriacich, aby neupadli do letargie. „Ježiš nás pozýva, aby sme boli uskutočňovateľmi Jeho zmŕtvychvstania. Je vo vašom okolí niekto, kto je sám a zúfalý? Zavolajte mu, vyšlite mu signál, že je tu niekto, komu na ňom záleží,“ zdôraznil biskup. Veriacim v Bratislave Jozef Haľko povedal aj svoj názor na ľudí, ktorí v týchto dňoch upustili od pravidelnej návštevy chrámu: „Niekto sa jednoducho bojí. Nesúďme, lebo táto neštandardná situácia je pre mnohých naozaj náročná.“

Zaujímavým spestrením rannej témy bola aj reakcia poslucháčky, ktorá prekonala koronavírus a liečila sa na toto ochorenie aj v nemocnici. Ako sama napísala, do rannej témy sa ozvala preto, lebo si všimla niektorých poslucháčov, ktorí na sociálnych sieťach Rádia LUMEN spochybňovali význam bezpečnostných opatrení. Napriek tomu, že krátko pred hospitalizáciou bola aj v chráme na bohoslužbe, nikoho v kostole nenakazila. Negatívne výsledky testov ostatných účastníkov bohoslužby pripisovala najmä svojej ohľaduplnosti, keďže dôkladne dodržiavala zásadu „ROR“ – ruky, odstup, rúško. „Nepodceňujte, prosím, toto ochorenie, nikomu by som nepriala zažiť ten strach z toho, ako sa bude vyvíjať ochorenie, ktoré je dnes ešte málo preskúmané. Taktiež nie je dôvod nezúčastňovať sa na svätej omši. Ak budú dodržané opatrenia, je nízka pravdepodobnosť nákazy. Pán je nad všetkým aj nad chorobou,“ povzbudila poslucháčka Anna priaznivcov Rádia LUMEN.

Možnosť reagovať na aktuálne témy zo života Cirkvi a spoločnosti ponúka Rádio LUMEN svojim poslucháčom počas pracovných dní v prúdovom vysielaní s názvom „Lumenáda“ v čase 6:00-11:00.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.