TopTip

Svätá omša za všetkých zomrelých, ktorých darovanie orgánov umožnilo iným žiť

 Svätá omša za všetkých zomrelých, ktorých darovanie orgánov umožnilo iným žiť TK KBS

V Katedrále svätého Martina v Bratislave už tradične počas adventu slúžia svätú omšu za všetkých zomrelých, ktorých darovanie orgánov umožnilo iným žiť. Tento rok ju v kaplnke Televízie Lux celebroval kňaz Róbert Holečka. Kňaz Róbert Holečka od narodenia trpí chronickým zlyhaním obličiek. V osemnástich podstúpil prvú transplantáciu, pri ktorej bol darcom jeho otec. Neskôr podstúpil ďalšie dve. Podľa jeho slov mu pri transplantáciách ľudia sprostredkovali Božiu prítomnosť. „Boli to tí, ktorí zomreli a ich príbuzní, ktorí aj v tejto ťažkej chvíli s ochotou našli silu prejaviť svoju ľudskosť tým, že súhlasili s darovaním orgánov, aby aj v okamihu života tohto mladého muža zazneli slová – máme pre vás obličku,“ povedal.
Transplantáciu orgánov v minulosti podporili aj pápeži. „Pápež František v roku 2019 povedal, že darovanie orgánov je pohľad cez vlastné ego, cez vlastné túžby, pohľad zameraný na dobro toho druhého. A asi najznámejšie sú slová svätého Jána Pavla II., ktorý hovorí: Neberte si svoje orgány do neba. Nebo vie, že ich potrebujeme tu na zemi,“ pripomenul Róbert Holečka.
Počas minulého roka sa podarilo darcovstvom a transplantáciou orgánov zachrániť 181 ľudských životov. Do 23. septembra tohto roka transplantácia zachránila 98 ľudí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.