TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
(V) Cirkvi slúžia aj diakoni

(V) Cirkvi slúžia aj diakoni

V sobotu 25. januára 2020, na Sviatok Obrátenia sv. Pavla, apoštola, príjmu sviatosť vysviacky v stupni diakonátu Jozef Poláček a Lovro Volf. Svätej omši so začiatkom o 10:00 v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline bude predsedať Mons. Tomáš Galis, žilinský biskup, informovala Žilinská diecéza.

Čo je diakonát?

Diakonát je posvätný rád sviatostného charakteru. Stojí na najnižšom hierarchickom stupni popri presbyteráte a episkopáte.

Posvätný rád diakonátu má svoj pôvod v prvopočiatkoch Cirkvi, keď apoštoli vyvolili siedmich v jeruzalemskej cirkvi (Skutky apoštolov 6,1-6):

„V tých dňoch, keď počet učeníkov rástol, Helenisti začali šomrať na Hebrejov, že pri každodennom obsluhovaní zanedbávajú ich vdovy. Preto Dvanásti zvolali zhromaždenie učeníkov a povedali: "Nie je správne, aby sme my zanedbávali Božie slovo a obsluhovali pri stoloch. Preto si, bratia, vyhliadnite spomedzi seba sedem osvedčených mužov, plných Ducha a múdrosti, a na túto úlohu ustanovíme ich. My sa budeme celkom venovať modlitbe a službe slova." Táto reč sa páčila celému zhromaždeniu a vyvolili si Štefana, muža plného viery a Ducha Svätého, ďalej Filipa, Prochora, Nikanora, Timona, Parmenáša a Mikuláša, prozelytu z Antiochie. Postavili ich pred apoštolov a oni sa modlili a vložili na nich ruky. Božie slovo sa šírilo a počet učeníkov v Jeruzaleme veľmi rástol. Aj veľa kňazov poslušne prijalo vieru.“

Už sv. Ignác Antiochijský hovorí o diakonáte ako o osobitnom posvätnom ráde. Posvätný rád diakonátu sa udeľuje vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou. Uchádzači sú viazaní urobiť pred vysviackou prípravu podľa normy práva.

Druhý vatikánsky koncil obnovil diakonát ako trvalý hierarchický stupeň (a nielen ako prípravu na kňazstvo), ale s možnosťou udeliť ho aj ženatým mužom. Tí, čo prijmú diakonát ako slobodní, sú viazaní celibátom.  

Diakon v spoločenstve s biskupom a jeho kňazmi slúži veriacim pri bohoslužbách. V rímskokatolíckej Cirkvi je splnomocnený kázať Božie slovo. Asistuje pri bohoslužbe biskupovi alebo kňazovi; je riadnym vysluhovateľom sviatosti krstu a sv. prijímania. Ďalej je splnomocnený asistovať pri uzatváraní manželstva. Má právo udeľovať požehnanie a vysluhovať smútočné obrady. Okrem liturgických úkonom koná službu vo farskej pastorácii a najmú charitatívnu službu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.