TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
50. výročie smrti Titusa Zemana v našom vysielaní

50. výročie smrti Titusa Zemana v našom vysielaní Don Titus Zeman, blahoslavený salezián

8.1.2019 si pripomenieme 50. výročie úmrtia nového slovenského blahoslaveného - dona Titusa Zemana. Rádio LUMEN pripravilo špeciálne programy:

50. výročie úmrtia Titusa Zemana si v Rádiu LUMEN pripomenieme v utorok 8.1.2019 v Rannej téme v rámci ranného vysielania Lumenády (6:00 – 11:00). Popri počúvaní budete mať možnosť zapojiť sa do vysielania reakciami cez sms, mail a Facebook. Moderátor ranného prúdového vysielania Lumenády Ivo Novák vás pri tejto príležitosti bude priebežne vyzývať, aby ste sa podelili o svoje skúsenosti, ako vnímate tohto blahoslaveného saleziánskej rehole a kde ste sa v poslednom období stretli s nejakým prejavom úcty k nemu (zasvätená kaplnka, socha, obraz v domácnosti, životopisná kniha a pod.)

Okrem toho si pripomenieme toto výročie krátkym sumarizačným príspevkom vo vysielaní v rubrike Cirkev dnes o 15:40. V ňom zmapujeme aktuálne podujatia venované Titusovi Zemanovi v tento deň. Jeho kratšia spravodajská verzia bude odvysielaná v hlavnej spravodajskej relácii Infolumen po 17:30.

​Osobnosti Titusa Zemana sa bude venovať aj moderátor Pavol Jurčaga so svojimi hosťami – liturgistami v úvode večernej relácie Duchovný obzor po 20:00.

V utorok 8. januára uplynie polstoročie od smrti prvého blahoslaveného slovenského rímskokatolíckeho kňaza, mučeníka za duchovné povolania, saleziána Titusa Zemana. Zomrel na následky väzenia a mučenia, keď bol nespravodlivo odsúdený za to, že pomáhal mladým bohoslovcom utiecť za hranice, aby sa mohli stať kňazmi. Oslavy výročia jeho smrti budú na viacerých miestach.

Blahoslavený mučeník salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode v apríli 1951 bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese vo februári 1952 odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Väznili ho aj v Jáchymove, kde holými rukami musel triediť uránovú rudu. Zomrel v Bratislave ako 54-ročný na následky mučenia a väzenia. V roku 1991 bol súdne rehabilitovaný. Katolícka cirkev ho uznala ako mučeníka za duchovné povolania. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010. Za blahoslaveného bol vyhlásený 30. septembra 2017 v Bratislave.
 

zdroj: Rastislav Hamráček / Rádio LUMEN

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Valériu a Vladimíra, dcéru Beátku a Júliu, sestru Máriu a Danu s rodinami, moju mamu. Valéria
  • Za môjho otca Viliama Takáča pri príležitosti 25.výročia úmrtia. Dana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.