TopTip

Absolútny zákaz bohoslužieb a spovedania na Slovensko nepatrí

Absolútny zákaz bohoslužieb a spovedania na Slovensko nepatrí TK KBS

Absolútny zákaz bohoslužieb a spovedania na Slovensko nepatrí. To je názov petície, ktorú rozbehli kresťanskí aktivisti. Obracajú sa na premiéra a vládu s tým, aby už nikdy na Slovensku nerozhodla o absolútnom zákaze bohoslužieb a spovedania. Petícia poukazuje na vyspelé krajiny Európy, ako Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Anglicko, Česko či Poľsko, ktoré úplne bohoslužby nezakázali, hoci sú v podobnej ťažkej situácii. Vo viacerých krajinách boli absolútne zákazy bohoslužieb pre veriacich zrušené ústavnými súdmi a autoritami ako neústavne zásahy do slobody vierovyznania. Podľa hovorcu KBS, aj biskupi vyvíjajú iniciatívu, aby bolo možné bohoslužby čím skôr sláviť. 

 

Predseda Aliancie za rodinu, ktorá je autorom petície, Anton Chromík hovorí, že absolútny zákaz bohoslužieb a spovedania na Slovensko nepatrí, a zdôrazňuje, že v tomto sme v Európe raritou. „Sú tu krajiny, ktoré takisto chránia ľudský život, ale nikdy nepristúpili k absolútnemu zákazu bohoslužieb pre veriacich a spovedania,“ povedal Chromík pre Rádio LUMEN.


Anton Chromík dodáva, že v petícii požadujú vládu, aby k takémuto zákazu bohoslužieb už nikdy nepristúpila. Signatári petície sa obávajú, že týmto môže byť ohrozený večný život ľudí. „Aj s dobrým úmyslom viete napáchať veľmi veľa škôd. To vtedy, keď podceňujete hodnotu svätej omše pre veriacich, podceňujete hodnotu odpustenia pre tých, ktorí možno v najbližších hodinách predstúpia pred Boží súd, a nezvážite racionálne argumenty a opatrenia, ktoré sa prijali, tak, aby ste dosiahli práve efekt ochrany zdravia,“ zdôraznil Chromík.


Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara hovorí, že petícia je občianskou záležitosťou, ktorá reaguje na aktuálnu situáciu. Dodáva, že aj KBS vyvíja úsilie, aby sa v čo najkratšom čase bolo možné vrátiť k verejnému sláveniu bohoslužieb. „Hoci, a to je bez najmenšej pochybnosti, treba brať do úvahy epidemiologickú situáciu, bolo by však prospešné, aby sa rozšírili možnosti poskytovania pastoračnej starostlivosti aspoň na individuálnej báze,“ povedal Kramara pre Rádio LUMEN.


V stredu vláda rokovala o úprave COVID automatu, ktorý má určiť, pri akej epidemiologickej situácii aké opatrenia budú platiť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.