TopTip


Advent a Filipovka

Advent a Filipovka

V tomto roku pripadol na prvého decembra začiatok Adventu - liturgického obdobia pred Vianocami a zároveň začiatku liturgického roka v Rímskokatolíckej cirkvi.

V kresťanskej terminológii sa adventom označuje príchod Mesiáša očakávaného Židmi a jeho vtelenie v Ježišovi Kristovi.

Advent zahŕňa štyri nedele a je duchovnou prípravou na prvý príchod Ježiša Krista v ľudskej podobe, ale i na jeho druhý slávny príchod na konci svete.

Adventné obdobie je časom očakávania, túžby a pokánia. Liturgická farba je fialová a počas sv. omše sa vynecháva Glória. Niekedy je zvykom počas Adventu sláviť ranné sv. omše k úcte Panny Márie, tzv. roráty.

V Gréckokatolíckej cirkvi predchádza sviatku Narodenia Pána štyridsaťdňové pôstne obdobie, ktoré sa nazýva Filipovka alebo správnejšie Pôst pred sviatkom Narodenia Pána. Začína sa 15. novembra a trvá do 24. decembra. Názov „Filipovka“ získal preto, lebo sa začína deň po sviatku sv. apoštola Filipa (sviatok má 14. novembra).

Toto pôstne obdobie bolo zavedené, aby sa veriaci pripravili na oslavu sviatku Kristovho narodenia a Bohozjavenia. Usmernenia pre Filipovku boli omnoho zhovievavejšie ako usmernenia pre obdobie Veľkého pôstu pred Paschou (Veľkou Nocou). Na rozdiel od Veľkého pôstu nemá pôst pred Narodením Pána vlastné liturgické predpisy ani dni, keď sa neslávi Eucharistia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.