TopTip

Akademický maliar Ladislav Záborský by oslavoval storočnicu

Akademický maliar Ladislav Záborský by oslavoval storočnicu TK KBS

Akademický maliar Ladislav Záborský by 22. januára oslavoval storočnicu. Do večnosti odišiel na Silvestra v roku 2016 v Martine. Dožil sa požehnaných deväťdesiatpäť rokov. Ladislav Záborský je známy hlavne svojimi náboženskými obrazmi, plnými farieb, ale aj básňami či stvárneniami krížových ciest. Za jeho aktivitu ho odsúdili na sedem rokov. Prežil vypočúvanie, zastrašovanie i tvrdé väzenské podmienky. Napriek všetkému ostal celý život verný Bohu. Ako v rodinnom, tak aj profesionálnom živote. 

 

Ladislava Záborského zatkli v roku 1953 za jeho náboženské presvedčenie, a to bez obžaloby. Päť mesiacov žil na samotke, kde zostavil tridsať básní o svojich pocitoch, takzvanú kroniku z väzenia. Ako hovorí v archívnom videu Ústavu pamäti národa, v núdzových podmienkach na to použil nádobu na umývanie, mydlo a hrebeň. „Tak som si vylomil zúbok z hrebeňa, tŕpol som, že na to prídu, a písal som tie básne do toho vonkajšieho dna toho umývadla. A ja som sa to musel za pár hodín naučiť, lebo boli krátke dni,“ povedal v archívnom zázname Ladislav Záborský.

 

Záborského napokon po štyroch rokoch podmienečne prepustili. Jeho syn, architekt Vladimír Záborský hovorí, že básne z väzenia boli plné optimizmu a vidiny neba. Spomína si, že ako vysokoškolský študent trávil čas aj v jeho ateliéri. „Moje kreslenie nebolo bohviečo, ale tým, keď prišiel domov, tak tú rutinu základnú, to mi ukázal, to bolo plné lásky,” povedal pre rádio LUMEN Vladimír Záborský.


K Záborského obdivovateľom patrí aj katolícky kňaz Martin Šafárik. Sám tiež maľuje a je aj autorom jeho monografie. Vraví, že Záborský vďačil za svoje profesionálne kvality svojim učiteľom, medzi ktorých patrili Ján Mudroch či Martin Benka. „Bol veľmi symbolický. Je to vlastne duchovná impresia prežívania osobného vzťahu k Bohu,“ povedal Šafárik pre rádio LUMEN.


Ladislav Záborský je takisto autorom farebných leptaných vitráží pre desiatky kostolov a vytvoril viac ako dvadsať krížových ciest v rôznych technikách. Jeho diela nájdeme v zbierkach vo viacerých európskych krajinách, ale aj v Japonsku, Palestíne a USA.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.