TopTip

Zo zahraničia
Ako viesť študentov k ekológii?

Ako viesť študentov k ekológii? Ilustračná fotografia z ekologickej konferencie.

Pod záštitou Pápežskej univerzity Antonianum a Pápežskej teologickej fakulty svätého Bonaventúru, známej aj ako Seraphicum, sa v Ríme od 14.-16. januára 2020 konalo vedecké sympózium: „Príroda a životné prostredie v jednotnom výchovnom priestore: krása vytvára dobro.“ Na tomto vedeckom podujatí teológovia diskutovali o novom alternatívnom výchovno-vzdelávacom modeli.

Hlavným motívom podujatia bolo hľadanie odpovede na otázku, či jestvuje súvis medzi ekologickými krízami a oblasťou výchovy. Teológovia uvažovali, či je efektívnejšie rozvíjať modernú ekologickú výchovu, alebo prehodnotiť celú oblasť výchovy na základe uceleného konceptu ekológie, o ktorom sa hovorí vo Františkovej encyklike Laudato Si’.

Podľa vyjadrenia organizátorov, konferencia prebehla ako súčasť iniciatívy pápeža Františka a Kongregácie pre katolícku výchovu o „rekonštrukcii globálneho výchovného priestoru“. Táto iniciatíva bude zavŕšená v máji 2020 na stretnutí vo Vatikáne.

Hlavným cieľom sympózia bolo prehĺbenie významu a hodnoty vzdelávania v podmienkach súčasnej ekologickej krízy. „Rastúca ekologická nerovnováha, spôsobujúca epochálnu krízu, v podstate zbavila efektívnosti tradičný výchovný projekt a zapríčinila jeho kompletnú transformáciu. Kríza vo výchove má svoje korene v ekologickej kríze,“ povedal pre vatikánsky denník Osservatore Romano Giuseppe Buffon, dekan teologickej fakulty Seraphicum.

Podľa profesora Buffona celkový úpadok hovorí o „neadekvátnosti súčasnej kultúrnej formy“. Je založená na prehnanom antropocentrizme „technokratickej“ generácie. Antropocentrizmus  zabraňuje sociálnym zmenám v súlade s ekologickou udržateľnosťou. Na preklenutie tohto problému je podľa profesora Buffona nevyhnutný nový výchovný ideál, ktorý radikálne zmení mentalitu, formy správania a celkové vnímanie reality.

Dekan teologickej fakulty zdôraznil celostný prístup založený na prijatí životného prostredia ako osobitného výchovného priestoru. Ten vzniká na akomkoľvek mieste, kde existuje sociálny život. Úloha životného prostredia sa spomína v Piesni svätého Františka z Assisi, ktorej bola venovaná jedna z konferencií.

„V Piesni brata slnka práve stvorenie zameriava človeka na oslavu štedrosti Tvorcu. Výlučne nasledovaním prírody na ceste k prameňu celého bytia, čiže k všemohúcemu Otcovi, nachádza človek silu, aby budoval vzťahy a naberal energiu, ktorá ho vťahuje do všeobecného bratstva,“ zdôraznil dekan rímskej univerzity Antonianum.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.