TopTip

Z domova
Ako zvládať vzťahy dospievajúcich?

Ako zvládať vzťahy dospievajúcich?

zľava: stály diakon Rafael Ambros a generálny riaditeľ Rádia LUMEN Juraj Spuchľák

Projekt Rádio LUMEN spája Lumenrodiny má po tomto víkende za sebou už 13. ročník. Jeho cieľom je spájať rodiny, ktoré sú otvorené pre život a majú záujem o formáciu v kresťanskom duchu. Prvá časť tradične prebieha vo vysielaní formou piatkových katechéz. Tento rok sa v nich lektori venovali téme - partnerské vzťahy mladých ľudí. "Chodím sem už 13 rokov a vidím, ako sa tieto rodiny rozrastajú. Keď sme boli na začiatku, tak tie deti boli ešte malé. Dnes sú to už teenageri a tak tieto rodiny dnes majú iné problémy ako pred rokmi. Kedysi sme sa venovali manželskej spiritualite, manželským problémom, teraz sú v centre pozornosti problémy vo výchove. A je to prirodzené, že takto postupne rastieme či už vekovo, ale aj v rôznosti tém, ktoré preberáme," hovorí europoslankyňa Anna Záborská, ktorá opäť prebrala záštitu nad týmto projektom. 

Stretnutia Lumenrodín sa zúčastnila aj europoslankyňa Anna Záborská

Víkendové stretnutie na Škutovkách je každoročným vyvrcholením projektu. Miestenku získali rodiny, ktoré najúspešnejšie vypracovali 3 úlohy. Zadania odzneli vo vysielaní Rádia LUMEN počas piatkových katechéz. Víkendový program priniesol formačné aktivity, prednášky a diskusie a program pre deti. 

Pripravené boli aj súťaže pre deti

Rafael Ambros, stály diakon z Brezna a dlhoročný animátor projektu sa v piatkovej prednáške spojenej s diskusiou dotkol citlivej témy, ako sa dostať k mladým, ktorí ignorujú dospelých: "Dôležité je nie poučovať dospievajúce deti, ale aby sa manželia rozprávali pred deťmi o témach partnerských vzťahov mladých ľudí. Ak prekonáme pokušenie poučovať, tak si k nám deti nájdu cestu."

Hosťom na tohtoročnom stretnutí bol teológ Štefan Patrik Kováč z piešťanského spoločenstva Živá voda. "Spolu s manželkou sme sa snažili rodinám priblížiť manželskú zmluvu. Tak ako človek sľubuje manželovi, manželke vernosť počas sobáša, tak to isté sľúbil aj Boh človeku. On je verný, to len človek niekedy túto vernosť poruší. Snažili sme sa odovzdať to, že ak je človek verný tejto zmluve, tak to prináša pre neho požehnanie," uvádza teológ, ktorý sa zúčastnil celého víkendu so svojou rodinou. 

Lumenrodiny zažili nielen duchovnú formáciu, ale aj spoločenstvo

Zúčastnené rodiny využili spoločný čas aj na bližšie spoznávanie sa, spoločné voľnočasové aktivity a na diskusie o témach stretnutia. Keďže téma týkajúca sa mladých ľudí zarezonovala veľmi pozitívne, animátori projektu sa rozhodli, že ďalší ročník sa bude dotýkať opäť výchovy detí a komunikácii o citlivých témach v rodine. 

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.