TopTip

Z domova
Ako zvládať vzťahy dospievajúcich?

Ako zvládať vzťahy dospievajúcich?

zľava: stály diakon Rafael Ambros a generálny riaditeľ Rádia LUMEN Juraj Spuchľák

Projekt Rádio LUMEN spája Lumenrodiny má po tomto víkende za sebou už 13. ročník. Jeho cieľom je spájať rodiny, ktoré sú otvorené pre život a majú záujem o formáciu v kresťanskom duchu. Prvá časť tradične prebieha vo vysielaní formou piatkových katechéz. Tento rok sa v nich lektori venovali téme - partnerské vzťahy mladých ľudí. "Chodím sem už 13 rokov a vidím, ako sa tieto rodiny rozrastajú. Keď sme boli na začiatku, tak tie deti boli ešte malé. Dnes sú to už teenageri a tak tieto rodiny dnes majú iné problémy ako pred rokmi. Kedysi sme sa venovali manželskej spiritualite, manželským problémom, teraz sú v centre pozornosti problémy vo výchove. A je to prirodzené, že takto postupne rastieme či už vekovo, ale aj v rôznosti tém, ktoré preberáme," hovorí europoslankyňa Anna Záborská, ktorá opäť prebrala záštitu nad týmto projektom. 

Stretnutia Lumenrodín sa zúčastnila aj europoslankyňa Anna Záborská

Víkendové stretnutie na Škutovkách je každoročným vyvrcholením projektu. Miestenku získali rodiny, ktoré najúspešnejšie vypracovali 3 úlohy. Zadania odzneli vo vysielaní Rádia LUMEN počas piatkových katechéz. Víkendový program priniesol formačné aktivity, prednášky a diskusie a program pre deti. 

Pripravené boli aj súťaže pre deti

Rafael Ambros, stály diakon z Brezna a dlhoročný animátor projektu sa v piatkovej prednáške spojenej s diskusiou dotkol citlivej témy, ako sa dostať k mladým, ktorí ignorujú dospelých: "Dôležité je nie poučovať dospievajúce deti, ale aby sa manželia rozprávali pred deťmi o témach partnerských vzťahov mladých ľudí. Ak prekonáme pokušenie poučovať, tak si k nám deti nájdu cestu."

Hosťom na tohtoročnom stretnutí bol teológ Štefan Patrik Kováč z piešťanského spoločenstva Živá voda. "Spolu s manželkou sme sa snažili rodinám priblížiť manželskú zmluvu. Tak ako človek sľubuje manželovi, manželke vernosť počas sobáša, tak to isté sľúbil aj Boh človeku. On je verný, to len človek niekedy túto vernosť poruší. Snažili sme sa odovzdať to, že ak je človek verný tejto zmluve, tak to prináša pre neho požehnanie," uvádza teológ, ktorý sa zúčastnil celého víkendu so svojou rodinou. 

Lumenrodiny zažili nielen duchovnú formáciu, ale aj spoločenstvo

Zúčastnené rodiny využili spoločný čas aj na bližšie spoznávanie sa, spoločné voľnočasové aktivity a na diskusie o témach stretnutia. Keďže téma týkajúca sa mladých ľudí zarezonovala veľmi pozitívne, animátori projektu sa rozhodli, že ďalší ročník sa bude dotýkať opäť výchovy detí a komunikácii o citlivých témach v rodine. 

 

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.11.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby reč srdca a dialóg vždy víťazili nad rečou zbraní.
 • Úmysel KBS na november: Nech nás pripomienka svätých a našich zosnulých veriacich podnieti ku skutkom pravej lásky.
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Ako poďakovanie za úspešnú operáciu mojej mamy. Evka
 • Za chorú sestru Danielku, za jej uzdravenie, úspešné liečenie v nemocnici a za Božiu pomoc pre ňu v tejto ťažkej skúške, za trpezlivosť a potrebné sily, aby mohla znášať svoju chorobu. Ivana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.