TopTip

Aktivisti vyzývajú na používanie eticky prijateľných vakcín

Aktivisti vyzývajú na používanie eticky prijateľných vakcín TK KBS

Prolife organizácie a iniciatívy žiadajú vládu a ministerstvo zdravotníctva, aby podporili vývoj očkovacích látok bez akejkoľvek spojitosti s umelým potratom. Upozorňujú na neetický postup vývoja doteraz schválených vakcín i tých, ktoré na schválenie ešte čakajú. Výzvou za eticky prijateľné vakcíny však netvrdia, že očkovanie aktuálne dostupnými vakcínami je neetické. Iniciatíva, ktorá sa odvoláva aj na stanoviská cirkvi, vyvolala medzi ľuďmi prijatie aj odmietnutie. 

 

Pod výzvou je podpísaných jedenásť prolife aktivistov na čele s Jurajom Šústom z iniciatívy Bratislava za život. Vysvetľuje, že téma vakcín je dôležitá teraz, lebo jej politici i verejnosť venujú zvýšenú pozornosť. „Naším vyhlásením chceme prispieť k tomu, aby produkcia vakcín nemala žiadnu spojitosť s umelým potratom,“ povedal Šúst pre Rádio LUMEN.


Verejnosť na výzvu zareagovala kladne i záporne. Na sociálnej sieti sa napríklad objavili námietky, že je zbytočná, keďže sa súčasnou vakcínou nechal zaočkovať pápež František aj emeritný Svätý Otec Benedikt XVI. „Negatívne reakcie vyplývali skôr z toho, že niektorí ľudia z našej výzvy chybne vyvodili záver, že sa vyjadruje proti rozhodnutiu dať sa zaočkovať. To, že sa Svätý Otec František a aj jeho predchodca Benedikt dali zaočkovať, nijako neporušuje princíp, podľa ktorého môže jednotlivec využiť aj takúto morálne problematickú vakcínu, pokiaľ nemá prístup k morálne lepšej očkovacej látke,“ zdôraznil Šúst.


Reakcie na výzvu za prijateľné vakcíny sa nám od Úradu vlády ani ministerstva zdravotníctva nepodarilo získať. Signatári od štátu okrem podpory etického vývoja vakcín žiadajú aj to, aby bezpečné a eticky čisté očkovacie látky dostali na Slovensku absolútnu prednosť pred vakcínami vyvinutými v rozpore s ľudskou dôstojnosťou a ochranou ľudského života už pred narodením. Aktivisti sa obrátili aj na všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa ako jednotlivci i spoločenstvá dožadovali čím skoršieho prístupu k eticky bezproblémovým vakcínam.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.