TopTip

Americký kardinál Stafford sa dožil 90 rokov

Americký kardinál Stafford sa dožil 90 rokov zdroj foto: pexels.com

Kardinál James Francis Stafford, kedysi hlavný penitenciár Katolíckej cirkvi (2003 – 2009), sa 26. júla dožil 90 rokov. Pred povolaním do Vatikánu bol biskupom v Memphise (1982 – 1986) a arcibiskupom v Denveri (1986 – 1996). Stafford je známy hlavne ako organizátor prvých Svetových dní mládeže v Denveri v roku 1993.

Pápež Ján Pavol II. povolal Stafforda do Ríma za predsedu Pápežskej rady pre laikov a za organizátora Svetových dní mládeže. V roku 1998 ho prijal do kardinálskeho kolégia. V roku 2005 sa Stafford zúčastnil na voľbe pápeža Benedikta XVI. Na konkláve v roku 2013, z ktorého vyšiel pápež František, sa vzhľadom na prekročenú vekovú hranicu 80 rokov už nemohol zúčastniť.

Stafford sa narodil 26. júla 1932 v Baltimore. Patrí ku konzervatívnemu krídlu severoamerickej cirkvi. Na začiatku prezidentského mandátu Baracka Obamu koncom roka 2008 sa kardinál vyjadroval veľmi kriticky na jeho adresu. Obama vraj vystupuje „agresívne, štiepiac a apokalypticky“. Jeho predvolebná kampaň bola namierená proti ochrane počatého života.

Spolu s evanjelikálnym televíznym kazateľom Patom Robertsonom a ďalšími bol Stafford v roku 1994 signatárom manifestu o evanjelikálno-katolíckej spolupráci. Kardinál Stafford dnes žije v Colorade.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bonita casa unifamiliar moderna y clara con garaje y una habitación en la planta baja.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.