TopTip

Z domova
Andrea a Igor Ábelovci: Nechceli sme veľa peňazí

Andrea a Igor Ábelovci: Nechceli sme veľa peňazí Ranč a dedinka remesiel a umenia rodiny Ábelovcov. Foto: Milan Hollý

Cesta z Banskej Bystrice do Lozorna trvá verejnou dopravou štyri hodiny. Keď vystúpite na vlakovej stanici v Bratislave, prejdete sa po meste, potom nastúpite do autobusu a vystúpite v Lozorne, ocitnete sa v inom svete. Hluk vystrieda ticho a aj vzduch je čistejší. V Lozorne si založili farmu aj manželia Ábelovci.

Obaja pochádzate z mesta. Prečo ste sa rozhodli pre takýto jednoduchý spôsob života?

“Vždy som po tom túžila. Je to naplnenie veľkého sna. Igor má schopnosť realizovať moje sny. Už v detstve si vyrobil domček, les, potôčik. On to už ako osemročný videl.”

Aké boli začiatky na rodinnej farme?

“Toto je vlhké údolie a všade bol močiar. Klčovali sme kríky, zavážali plochy, ale nechali sme aj pôvodné mokrade. Snažíme sa s krajinou od začiatku citlivo pracovať. Veľa sme si študovali a postupne sme získali skúsenosti.”

Máte osem detí. Plánovali ste takúto mnohodetnú rodinu?

“Predstava bola štyri deti. Sme vďační za naše deti a je nám ľúto, že je ich len osem. Ľudia sa nám čudujú, lebo nezvládajú ani jedno - dve deti. Jedno sme ani my nezvládali. Je to veľká zmena. Potom pri druhom sa to zhorší. Ale pri treťom sa to stabilizuje a od štvrtého to ide samo. Je jednoduchšie mať tých detí viac.”

Dopočul som sa, že Igor sa modlil, aby ste nemali peniaze.

“Keď som sa obrátil k Bohu, pochopil som, že toto je moje krédo. Chcel som žiť ako Ježiš, ako svätý František. Nejde o to byť bez peňazí, ale nemať ich na účte. V materiálnej oblasti sme vďaka tomu zažili neúrekom zázrakov.”

Ako manželia Ábelovci vychovávajú svoje deti a s akými reakciami sa stretávajú, to si môžete vypočuť v rubrike Byť sťastnou rodinou dnes.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.