TopTip

Z domova
Andrea a Igor Ábelovci: Nechceli sme veľa peňazí

Andrea a Igor Ábelovci: Nechceli sme veľa peňazí Ranč a dedinka remesiel a umenia rodiny Ábelovcov. Foto: Milan Hollý

Cesta z Banskej Bystrice do Lozorna trvá verejnou dopravou štyri hodiny. Keď vystúpite na vlakovej stanici v Bratislave, prejdete sa po meste, potom nastúpite do autobusu a vystúpite v Lozorne, ocitnete sa v inom svete. Hluk vystrieda ticho a aj vzduch je čistejší. V Lozorne si založili farmu aj manželia Ábelovci.

Obaja pochádzate z mesta. Prečo ste sa rozhodli pre takýto jednoduchý spôsob života?

“Vždy som po tom túžila. Je to naplnenie veľkého sna. Igor má schopnosť realizovať moje sny. Už v detstve si vyrobil domček, les, potôčik. On to už ako osemročný videl.”

Aké boli začiatky na rodinnej farme?

“Toto je vlhké údolie a všade bol močiar. Klčovali sme kríky, zavážali plochy, ale nechali sme aj pôvodné mokrade. Snažíme sa s krajinou od začiatku citlivo pracovať. Veľa sme si študovali a postupne sme získali skúsenosti.”

Máte osem detí. Plánovali ste takúto mnohodetnú rodinu?

“Predstava bola štyri deti. Sme vďační za naše deti a je nám ľúto, že je ich len osem. Ľudia sa nám čudujú, lebo nezvládajú ani jedno - dve deti. Jedno sme ani my nezvládali. Je to veľká zmena. Potom pri druhom sa to zhorší. Ale pri treťom sa to stabilizuje a od štvrtého to ide samo. Je jednoduchšie mať tých detí viac.”

Dopočul som sa, že Igor sa modlil, aby ste nemali peniaze.

“Keď som sa obrátil k Bohu, pochopil som, že toto je moje krédo. Chcel som žiť ako Ježiš, ako svätý František. Nejde o to byť bez peňazí, ale nemať ich na účte. V materiálnej oblasti sme vďaka tomu zažili neúrekom zázrakov.”

Ako manželia Ábelovci vychovávajú svoje deti a s akými reakciami sa stretávajú, to si môžete vypočuť v rubrike Byť sťastnou rodinou dnes.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 14.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.