TopTip

Anton Frič patrí k charitným pracovníkom na hraniciach. Aká je tam situácia?

Anton Frič patrí k charitným pracovníkom na hraniciach. Aká je tam situácia? Anton Frič, pracovník Spišskej katolíckej charity

Spolu s charitným tímom prišiel na slovensko-ukrajinskú hranicu už vo štvrtok popoludní. Aké sú prvoradé potreby utečencov smerujúcich na Slovensko?

Prvá utečenecká vlna v podobe stoviek ľudí a desiatok áut prišla k hraniciam už vo štvrtok 24. februára vo večerných hodinách. Podľa Antona Friča sú veľmi dobre zorganizovaní. Slovenská katolícka charita ešte večer nemusela využívať svoje ubytovacie kapacity. 

Všetko sa však zmenilo v noci, keď prílev utečencov kulminoval približne o 02:00 nášho času. Už v noci obsadili takmer celé záchytné zariadenie v Humennom. V piatok popoludní očakávame ďalšiu utečeneckú vlnu. Charita bude zvážať ľudí do svojho zariadenia vo Vysokých Tatrách, odkiaľ ich ďalej bude odvážať k ľuďom, ktorí sú ochotní Ukrajincom pomôcť," vysvetlil Anton Frič so Spišskej katolíckej charity. 

Keďže cez hranice už prejdú len ženy s deťmi, medzi Ukrajinou a Slovenskom sa udiali viaceré dojímavé príbehy. Autá zostali na ukrajinskej strane a ženy s deťmi išli po vlastných na naše územie. Im bolo potrebné okamžite pomôcť," popísal aktuálnu situáciu charitný pracovník. 

Slovenská katolícka charita už vyhlásila aj finančnú zbierku na pomoc utečencom, šatstvo aktuálne nepotrebujú, počas noci pripravovali horúci čaj, keďže chladné teploty dali unikajúcim pred vojnou poriadne zabrať. Podľa Antona Friča dnes pomôžu najmä trvanlivé potraviny: Tí ľudia, ktorí príjmu utečencov k sebe domov dostanú takéto balíčky, aby mali pre nich dostatok potravín. Ozvali sa nám už desiatky ľudí, ktorí majú rôzne chatky alebo aj vlastné domy, či voľné byty, že sú ochotní prijať utečencov."

Na hraniciach sú k dispozícii autobusy a dodávky, ktoré ich odvezú do charitného penziónu v Dolnom Smokovci. Na sociálnych sieťach zdieľa charita dotazník, v ktorom môžu ochotní Slováci uviesť s čím konkrétne vedia pomôcť. Dotazník nájdete TU.

V prípade, že majú možnosť ubytovať Ukrajincov, môžu kontaktovať aj priamo Helenu Fábryovú, 0909 250 505, helena.fabryova@caritas.sk.
Ako vyzerala situácia na slovensko-ukrajinských hraniciach v piatok ráno? Priamo z miesta telefonoval s redaktorom Rádia LUMEN Ivom Novákom pracovník Spišskej katolíckej charity - Anton Frič.

Záznam si vypočujete na našom podcaste:

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.