TopTip

Apoštolskí otcovia

Apoštolskí otcovia Apoštolský otec Klement Rímsky.

Pomenovaním „apoštolskí otcovia“ sú označovaní kresťanskí spisovatelia, ktorí žili v období bezprostredne po apoštolskej dobe.

Toto označenie pochádza od Jean-Baptistu Coteliera, ktorý v roku 1672 publikoval zbierku spisov s názvom Patres aevi apostolici. Táto zbierka obsahovala Barnabáša, Klementa Rímskeho, Hermasa, Ignáca Antiochijského, Polykarpa Smyrnianskeho a jeho Martyrium. K týmto spisom boli následne pridaní Papiáš Hierapolský, spis Diognetovi (ktorý je však vhodnejšie zaradiť medzi apológie) a nakoniec spis Didaché.

Pri „apoštolských otcoch“ ide o súbor diel, ktoré vznikli v období od konca prvého storočia do polovice druhého storočia. Tento súbor úplne rôznorodých spisov príležitostného charakteru, ktoré boli napísané s pastoračným zámerom, napriek pestrosti použitých literárnych druhov upriamuje pozornosť na niektoré základné aspekty života Cirkvi: doktrínu, morálku, liturgiu, cirkevnú organizáciu a disciplínu, exegézu, spiritualitu.

Spisy „apoštolských otcov“ nám podávajú obraz najstaršej kresťanskej komunity, takže sú primárne historicky dôležité.

Diela „apoštolských otcov“ sú napísané v gréčtine, ktorá bola spoločným jazykom v celom Stredomorí. V týchto spisoch objavujeme vplyv helenistickej kultúry, ako aj prvky židovskej tradície.

Spisy apoštolských otcov mali veľké šťastie, boli veľmi rozšírené predovšetkým v prvom období a niektoré boli považované dokonca za inšpirované. V Muratoriho zlomku alebo kánone, ktorý patrí medzi najstaršie spisy v latinskom jazyku a vznikol takmer nepochybne v Ríme na konci 2. storočia, spisy „apoštolských otcov“ nasledujú ihneď po zozname kánonických kníh Nového zákona.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.