TopTip

Zo zahraničia
Arabskí gréckokatolíci podporujú úsilia pápeža Františka

Arabskí gréckokatolíci podporujú úsilia pápeža Františka Pápež František a veľký imám Ahmad Al-Tayyeb. Zdroj: Vatican news

Melchitský gréckokatolícky patriarchát bude študovať a propagovať dokument „O ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete“. Toto spoločné vyhlásenie 4. februára tohto roku v Abú Zabí podpísali Jeho Svätosť pápež František a veľký imám mešity Al-Azhar Ahmad Al-Tayyeb.

O akceptácii dokumentu o ľudskom bratstve rozhodlo synodálne zhromaždenie melchitských biskupov, ktoré sa pod vedením patriarchu Yousefa Absiho konalo v polovici júna v melchitskom kňazskom seminári Ain Traz pri libanonskom hlavnom meste Bejrúte.

Melchitskí hierarchovia akceptovali spoločnú žiadosť Katolíckej cirkvi a Al-Azharu ako najvplyvnejšej teologicko-akademickej inštitúcie prevládajúceho sunnitského islamu. Ich žiadosť spočívala v tom, „aby sa tento dokument stal predmetom štúdia a reflexie na všetkých školách, univerzitách, výchovných a formačných inštitútoch, a prispel tak k formovaniu nových generácií, ktoré prinesú dobro a pokoj, brániac všade právo utláčaných a tých najmenších“.

Melchitskí biskupi si vskutku želajú bratské spolunažívanie príslušníkov rozličných náboženstiev v blízkovýchodných krajinách, ktoré sú dnes ohrozované konfliktami a sektárskym extrémizmom.

Akčný plán melchitských biskupov zahŕňa nielen akademické, ale aj pastoračné aktivity. Dokument z Abú Zabí má byť predmetom štúdia na teologických inštitútoch patriarchátu, ako aj obsahom prednášok na eparchiálnych a farských zhromaždeniach. Biskupi žiadajú aj intenzívne mediálne nasadenie. Svojich kňazov vyzývajú, aby kázali o cieľoch dokumentu „O ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete“.

Spoločné vyhlásenie, ako sa píše v jeho úvode, „je pozvaním pre všetkých ľudí, ktorí v srdci nosia vieru v Boha a vieru v ľudské bratstvo, aby sa spojili a spolupracovali na tom, aby sa toto bratstvo stalo pre nové generácie vodidlom ku kultúre vzájomného rešpektu, vychádzajúc z vedomia, že vďaka veľkej Božej milosti sú všetci ľudia bratmi a sestrami“.

„Al-Azhar al Sharif – s moslimami Východu a Západu – a Katolíckou cirkev – s katolíkmi Východu i Západu – spoločne vyhlasujú, že chcú prijať kultúru dialógu ako cestu; vzájomnú spoluprácu ako pravidlo správania; vzájomné pochopenie ako metódu a normu.“

„Prostredníctvom tohto dokumentu požadujeme od nás i od svetových vodcov, architektov medzinárodnej politiky a svetovej ekonomiky, aby sme sa vážne usilovali o šírenie kultúry tolerancie a pokojného spolužitia; aby sme, čo možno najskôr zasiahli, pokiaľ ide o zastavenie vylievania nevinnej krvi, ukončenie vojen, konfliktov, ničenia životného prostredia a proti kultúrnemu a morálnemu úpadku, ktorý svet aktuálne prežíva.“

Slovenský preklad dokumentu o ľudskom bratstve nájdete tu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za dar živej viery pre mojich kolegov. Zdenka
  • Za milosti a dary Ducha Svätého pre manželku a synčeka a za pokoj. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.