TopTip

Arcibiskup Gadecki kritizuje politiku Vatikánu voči Rusku

Arcibiskup Gadecki kritizuje politiku Vatikánu voči Rusku zdroj foto: pexels.com

Predseda Konferencie biskupov Poľska arcibiskup Stanislaw Gadecki kritizoval politiku Vatikánu voči Rusku. „Podľa môjho názoru Vatikán by mal zaobchádzať s Ruskom zrelšie, pretože starý momentálny prístup sa javí veľmi naivný a utopický,“ povedal Gadecki pre poľskú katolícku tlačovú agentúru KAI v pondelok. Samozrejme, že nadviazanie kontaktu a dialóg sú vznešené ciele. To však nejde ruka v ruke s „dostatočne serióznou reflexiou na strane Vatikánu“.

Gadecki poukázal na to, že ruský prezident Vladimir Putin úmyselne ponížil pápeža Františka tým, že opakovane s niekoľko hodinovým oneskorením prichádzal na stretnutia. „Svätá Stolica by si mala uvedomiť, že by mala byť opatrnejšia – mierne povedané – vo vzťahoch s Ruskom, pretože skúsenosti krajín strednej a východnej Európy ukazujú, že klamanie je druhou charakteristikou ruskej diplomacie,“ povedal arcibiskup. Zároveň sa zdá, že štáty strednej a východnej Európy sú vatikánskou diplomaciou podceňované. V súčasnej vojnovej situácii je najdôležitejšie, aby Svätá Stolica podporovala Ukrajinu na všetkých úrovniach.

Spolu s ďalšími dvoma poľskými arcibiskupmi Gadecki minulý týždeň navštívil Ukrajinu. V Kyjeve hovorili aj s predstaviteľom Vatikánu pre zahraničnú politiku arcibiskupom Paulom Gallagherom, ktorý takisto pricestoval na Ukrajinu.

V Poľsku narážalo na kritiku, že pápež sa namiesto cesty na Ukrajinu chcel najskôr stretnúť s Putinom v Moskve. Šéf Kremľa sa však dosiaľ odmieta stretnúť. A okrem toho takmer 79 percent Poliakov v prieskume hodnotilo ako zlé, že František prisúdil NATO možný podiel zodpovednosti za ruskú inváziu na Ukrajinu. Pápež v rozhovore pre talianske noviny Corriere della Sera povedal, že „štekot NATO pri bránach Ruska“ mohol podnietiť hnev ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Die Tagespost

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille jumelée dotée de deux maisons de famille identiques, en miroir.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.