TopTip

Arcibiskup Gadecki kritizuje politiku Vatikánu voči Rusku

Arcibiskup Gadecki kritizuje politiku Vatikánu voči Rusku zdroj foto: pexels.com

Predseda Konferencie biskupov Poľska arcibiskup Stanislaw Gadecki kritizoval politiku Vatikánu voči Rusku. „Podľa môjho názoru Vatikán by mal zaobchádzať s Ruskom zrelšie, pretože starý momentálny prístup sa javí veľmi naivný a utopický,“ povedal Gadecki pre poľskú katolícku tlačovú agentúru KAI v pondelok. Samozrejme, že nadviazanie kontaktu a dialóg sú vznešené ciele. To však nejde ruka v ruke s „dostatočne serióznou reflexiou na strane Vatikánu“.

Gadecki poukázal na to, že ruský prezident Vladimir Putin úmyselne ponížil pápeža Františka tým, že opakovane s niekoľko hodinovým oneskorením prichádzal na stretnutia. „Svätá Stolica by si mala uvedomiť, že by mala byť opatrnejšia – mierne povedané – vo vzťahoch s Ruskom, pretože skúsenosti krajín strednej a východnej Európy ukazujú, že klamanie je druhou charakteristikou ruskej diplomacie,“ povedal arcibiskup. Zároveň sa zdá, že štáty strednej a východnej Európy sú vatikánskou diplomaciou podceňované. V súčasnej vojnovej situácii je najdôležitejšie, aby Svätá Stolica podporovala Ukrajinu na všetkých úrovniach.

Spolu s ďalšími dvoma poľskými arcibiskupmi Gadecki minulý týždeň navštívil Ukrajinu. V Kyjeve hovorili aj s predstaviteľom Vatikánu pre zahraničnú politiku arcibiskupom Paulom Gallagherom, ktorý takisto pricestoval na Ukrajinu.

V Poľsku narážalo na kritiku, že pápež sa namiesto cesty na Ukrajinu chcel najskôr stretnúť s Putinom v Moskve. Šéf Kremľa sa však dosiaľ odmieta stretnúť. A okrem toho takmer 79 percent Poliakov v prieskume hodnotilo ako zlé, že František prisúdil NATO možný podiel zodpovednosti za ruskú inváziu na Ukrajinu. Pápež v rozhovore pre talianske noviny Corriere della Sera povedal, že „štekot NATO pri bránach Ruska“ mohol podnietiť hnev ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Die Tagespost

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.