TopTip

Zo zahraničia
Arcibiskup Hoser: Medžugorie už nie je podozrivým miestom

Arcibiskup Hoser: Medžugorie už nie je podozrivým miestom

„Medžugorie je v prvom rade znakom živej Cirkvi. Atmosféra miesta prispieva k modlitbe, pohostinnosti a obráteniu," zdôraznil arcibiskup Henryk Hoser v rozhovore pre taliansky denník Avvenire. Poľskému hierarchovi zveril pápež František Medžugorie, aby sa bližšie pozrel na štýl a duchovné ovocie pastoračnej práce. Táto balkánska farnosť je na celom svete známa údajnými mariánskymi zjaveniami, ktoré prebiehajú od 26. júna 1981.

Podľa arcibiskupa Henryka Hosera Medžugorie prestalo byť podozrivým miestom. Aktivity farnosti majú celosvetový dosah. Každý deň sem prichádzajú pútnici z celého sveta. Približne tri milióny ľudí ročne. Rozmanitosť foriem zbožnosti na tomto mieste je veľmi bohatá. Na jednej strane je tu ľudová religiozita s tradičnými prvkami, ako je ruženec, eucharistická adorácia, púť, krížová cesta, na druhej strane je tu hlboké zakorenenie vo sviatostiach okrem iného vo sviatosti zmierenia.

Atmosféra miesta veľmi prispieva k tichu a meditácii. Modlitba sa koná nielen počas krížovej cesty, ale aj v trojuholníku, ktorý vyznačuje Kostol sv. Jakuba, vrch zjavení, na ktorom je modrý kríž a hora Križevac, kde bol v roku 1933 pri príležitosti 1900. výročia Kristovej smrti postavený biely kríž.

Podľa arcibiskupa Henryka Hosera, drvivá väčšina pútnikov neprichádza na toto miesto kvôli zjaveniam. Sú viac priťahovaní atmosférou modlitby, ktorá je v súlade s hudobnou harmóniou, ktorá je súčasťou tejto kultúry. Pre zástupcu Svätého Otca je dôležité, že vizionári sa aktívne zúčastňujú na živote farnosti a zapájajú sa do stálej formácie, aj v kontexte spoločenstva.

ZDROJ: TKKBS

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.