TopTip

Zo zahraničia
Arcibiskup Paríža: Keď som to videl, bolo mi do plaču

Arcibiskup Paríža: Keď som to videl, bolo mi do plaču

Keď som videl, čo sa deje, bolo mi do plaču. Pred katedrálou som skutočne videl veľa ľudí v slzách a modlitbe, priznal dnes parížsky arcibiskup Michel Aupetit. Ako povedal, uplynulú noc sa okolo katedrály zjednotila celá francúzska spoločnosť. Ukázalo sa, že katedrála Notre Dame je naďalej dušou nášho národa, povedal v rozhovore pre Radio BFM Aupetit.

Dráma pondelkového večera trvala dlho. Nebolo zrejmé, či sa podarí katedrálu zachrániť alebo celá jej štruktúra padne v troskách k zemi, povedal parížsky arcibiskup s odkazom na veľké zásluhy hasičov. Nebolo totiž potrebné len hasiť požiar a schladiť múry, ale urobiť to takým spôsobom, aby sa neprispelo k ich zrúteniu.

Vo chvíli, keď vypukol požiar, už bola katedrála takmer prázdna a opúšťali ju poslední ľudia, ktorí sa zúčastnili na večernej svätej omši. Nenastal teda problém s evakuáciou. Vďaka tomu bolo možné veľa vecí vyniesť. Pravdepodobne sa podarilo zachrániť aj organ, dodáva arcibiskup Aupetit.

Organ z parížskej katedrály Notre Dame patrí k najslávnejším na svete. Prvý postavil v roku 1402 Frederik Schmbanz a v ďalších storočiach ho prestavovali, dopĺňali a modernizovali ďalší významní organári (Pierre Thierry v roku 1733, François-Henry Clicquot v roku 1788, Aristide Cavaillé-Coll v roku 1868). Od poslednej významnej rekonštrukcie v roku 1992 riadi elektroniku počítač. Nástroj má 7 800 píšťal, z nich je 900 historických a 111 tónových registrov na piatich manuáloch.

Parížsky arcibiskup Aupetit hovoril aj solidarite, ktorá prichádza zo všetkých strán. Katedrála Notre Dame vždy priťahovala, dodáva s tým, že na bohoslužbách, ktoré slávil každú nedeľu večer, nikdy nechýbali veriaci. Teraz zo všetkých strán prichádzajú prejavy solidarity a vzmáha sa všeobecná vôľa k rekonštrukcii.

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Valériu a Vladimíra, dcéru Beátku a Júliu, sestru Máriu a Danu s rodinami, moju mamu. Valéria
  • Za môjho otca Viliama Takáča pri príležitosti 25.výročia úmrtia. Dana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.