TopTip

Z domova
Arcibiskup Zvolenský: Rádio LUMEN je veľkonočné rádio

Arcibiskup Zvolenský: Rádio LUMEN je veľkonočné rádio

Hlavným celebrantom sv. omše bol arcibiskup Stanislav Zvolenský

Všetko sa to začalo 7.4.1993, keď sa prvý raz ozvalo vysielanie Rádia Mária. Išlo o priamy prenos z banskobystrickej Katedrály na Zelený štvrtok. Neskôr sa z tejto rozhlasovej stanice stalo Rádio LUMEN, postupne začalo vysielať 24-hodín denne a dnes môžeme povedať, že uspelo aj v konkurencii verejnoprávnych a komerčných rozhlasových staníc. V rebríčkoch počúvanosti sa pravidelne udržuje v TOP 10.

25 rokov Rádia LUMEN a dátum 7.4.2018 sa niesol najmä v znamení vďaky za Božie požehnanie tohto diela. Každý "rozhlasák" by nám dal za pravdu, že udržať sa v slovenskom rozhlasovom éteri 25 rokov nie je také bežné a ani jednoduché. Rádio LUMEN dnes stojí na troch pilieroch - Božom požehnaní, starostlivosti slovenských otcov biskupov a na angažovanosti poslucháčov. Bez poslucháčskej podpory by Rádio LUMEN nemohlo fungovať ani ľudsky a ani ekonomicky.

"Rádio LUMEN je veľkonočné rádio," uviedol Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita na slávnostnej svätej omši v banskobystrickej Katedrále sv. Františka Xaverského v predvečer narodenín. "Tak ako na Veľkú Noc sa stretávame s rôznymi osobami, ktoré ohlasovali Kristovo zmŕtvychvstanie, tak to robí aj Rádio LUMEN, preto ho môžeme považovať za veľkonočné rádio," povedal otec arcibiskup vo svojom príhovore. Na sv. omši boli prítomní aj banskobystrický diecézny biskup Marián Chovanec, spišský diecézny biskup Štefan Sečka a asi "symbolicky" 25 ďalších koncelebrujúcich kňazov.

Katedrála sv. Františka Xaverského zaplnená kňazmi a veriacimi

Neskôr sa pozvaní hostia presunuli na slávnostnú recepciu, kde sa na galavečere hovorilo o poslaní Rádia LUMEN, histórii, ale aj výzvach do súčasnosti. "Chcem poďakovať rodinám našich zamestnancov, pretoži ich manželia / manželky musia byť trpezliví. Často pracujú cez víkendy, niekedy neočakávane smerujú do práce. Taká je naša realita a ja som rád, že ich v tom dokážu podporiť," povedal generálny riaditeľ Rádia LUMEN Juraj Spuchľák. Doplnila ho aj vedúca spravodajstva Júlia Kavecká: "Vďaka tomu, že Rádio LUMEN má samostatnú spravodajskú redakciu, tak dokážeme nielen vysielať náboženské programy, ale aj rýchlo a kvalitne prinášať informácie z celého Slovenska každodenne do živého vysielania. Snažíme sa zamerať hlavne na dobré správy a dobré veci okolo nás, avšak niekedy sa žiaľ nedá vyhnúť aj zlým správam."

Slávnostné chvíle na galavečere patrili aj pamätníkom, medzi ktorých patril jezuita Bernard Mišovič, technický spolupracovník z časov začiatku vysielania Rádia LUMEN. "Rádio LUMEN na začiatku pokrývalo len zopár ulíc Banskej Bystrice a železničnú stanicu v Tatranskej Štrbe," zaspomínal si tiež technický riaditeľ Rádia LUMEN Ján Kraus.

Moderátorom večera bol symbolicky Štefan Bučko, ktorý je hlasom Rádia LUMEN už mnoho rokov, keďže poslucháči ho poznajú z jinglov a zvučiek relácii, ktoré nahovoril  a aranžoval spolu so svojou manželkou Adrianou. Počas slávnostného galavečera sa stretli aj mnohí bývalí zamestnanci, spolupracovníci, kolegovia z iných médií, či blízki podporovatelia katolíckeho rádia. Viacerí z nich vyjadrili milé prianie, aby bol dôvod oslavovať veľké výročie aj o ďalších 25 rokov. Veríme, že ak Pán Boh požehná toto dielo, sa tak stane!

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.