TopTip

Z domova
Arcidiecézna charita otvorila v Trnave kaviareň

Arcidiecézna charita otvorila v Trnave kaviareň Foto: TKKBS

Špitálik – takéto meno nesie komunitné centrum Trnavskej arcidiecéznej charity (TACH), ktorého súčasťou je aj prvá komunitná kaviareň v Trnave. Vo štvrtok 9. mája ju oficiálne otvorili pre verejnosť, priestory slávnostne požehnal trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Do exteriérovej kaviarne zavedie návštevníka podchod v blízkosti Kostola svätej Heleny na Hlavnej ulici v Trnave. Ako prvé si všimne palety, ktoré kaviareň vymedzujú. Slúžia ako stojany pre kvety, bylinky aj dekorácie. Aj tento jednoduchý nábytok dokazuje, že toto nie je dokonalý komerčný priestor, ale skôr miesto pre neformálne priateľské stretnutia. S touto ideou sa stotožnil aj arcibiskup Orosch, ktorý prišiel kaviareň v deň otvorenia požehnať. „Skromné podmienky, ktoré tu sú, naznačujú, že aj z mála sa dá urobiť veľké dielo. Ďakujem charite, že aj vďaka tomuto priestoru sa posúva pomoc blížnymi o nejaký krôčik dopredu,“ povedal.

V historických budovách vedľa Kostola svätej Heleny sídlila už v stredoveku mestská nemocnica, v ktorej sa venovali aj ľuďom na okraji spoločnosti. Starší Trnavčania im preto aj dnes nepovedia inak ako Špitálik. V tomto názve sa spája história a súčasnosť objektov, a preto si ho charita vybrala aj pre komunitné centrum. V kaviarni chce organizovať diskusie, komorné koncerty alebo čítania z knižných noviniek. Deti, ktoré sem privedú rodičia, to budú mať len pár krokov do tvorivej dielne. V nej ich počas stanovených hodín zamestnajú dobrovoľníci kreatívnou tvorbou. „V ponuke kaviarne máme osviežujúce nápoje, čaj z byliniek aj chutnú kávu, to všetko za dobrovoľný príspevok. Bude vhodným miestom pre mamy, ktoré tu môžu nakŕmiť svoje deti. Ľudí k nám chceme pozvať na príjemný rozhovor a ak si do práce nosia vlastné jedlo, nemusia ho zjesť za počítačom, ale si ho ohriať a vychutnať u nás,“ povedal Juraj Juríček z dobrovoľníckeho centra TACH.

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.