TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Arménska katolícka cirkev

Arménska katolícka cirkev Arménsky katolícky patriarcha Krikor Bedros XX. Ghabroyan.

Sýrsky parlament jednomyseľne schválil rezolúciu, v ktorej sa uznávajú za „genocídu“ masakre spáchané na Arménoch a ďalších kresťanoch v Osmanskej ríši od roku 1915.

„Sýrsky parlament uznáva a odsudzuje genocídu spáchanú na Arménoch (a ďalších kresťanoch) osmanským štátom na začiatku 20. storočia,“ uvádza sa v rezolúcii prijatej 13. februára 2020.

Sýria je prvou arabskou krajinou, ktorá oficiálne a na najvyššej inštitucionálnej úrovni uznala genocídu a systematické prenasledovania, ktoré počnúc rokom 1915 osmanská štátna moc zosnovala proti Arménom (a ďalším kresťanom).

Za obeť genocíde na Arménoch (1915-1922) v zanikajúcej Osmanskej ríši padlo aj stotisíc katolíckych Arménov a polovica ich kléru. Uctime si ich pamiatku prečítaním medailónu tejto východnej katolíckej cirkvi.

Arménska katolícka cirkev

Keď v 12. storočí latinskí križiaci na svojej ceste do Svätej zeme prechádzali cez Arménske kráľovstvo v Kilíkii, nadviazali úzke kontakty s Arménskou apoštolskou cirkvou. Spojenectvo s arménskym kráľom prispelo k uzavretiu cirkevnej únie medzi oboma cirkvami v roku 1198, keď kilíkijský patriarcha-katholikos Krikor (Gregor) VI. prijal pálium od pápeža Inocenta III. Táto únia, ktorú Arméni mimo Kilíkie neprijali, zanikla po dobytí Arménskeho kráľovstva Mamelukmi v roku 1375.

Na Ferrarsko-florentskom koncile (1439) arménska delegácia podpísala únijný dekrét Exultate Deo, ale Arménska apoštolská cirkev na synode v Ečmiadzine (1441) túto cirkevnú dohodu odmietla. Dekrét však poskytol doktrinálny základ pre vznik Arménskej katolíckej cirkvi v 18. storočí.

Vznik katolíckeho patriarchátu

Ako prví začali medzi Arménmi misionársky pôsobiť dominikáni. Na rôznych miestach Blízkeho východu vznikli arménske katolícke komunity, ktoré boli stále početnejšie. V roku 1740 vstúpili štyria biskupi Arménskej apoštolskej cirkvi do únie s Rímom. Spomedzi seba zvolili aleppského arcibiskupa Abrahama Ardziviana za arménskeho katolíckeho patriarchu-katholika Kilíkie. Nový patriarcha prijal meno Abrahám Peter I. a aj všetci jeho nástupcovia prijali meno Peter (Bedros). Pápež Benedikt XIV. potvrdil túto voľbu v roku 1742 a poslal mu pálium. Sídlom patriarchu mal byť pôvodne Sis, čo však osmanskí vládcovia nepovolili. Preto od roku 1750 je sídlom arménskeho katolíckeho patriarchátu kláštor Bzommar pri Bejrúte v Libanone. V roku 1870 sa pripojili viacerí arménski katolícki biskupi a kňazi k Arménskej apoštolskej cirkvi, pretože nechceli akceptovať závery 1. vatikánskeho koncilu.

 

Katolícki Arméni v diaspóre

Katolícki Arméni v Istanbule boli pôvodne vyňatí z jurisdikcie kilíkijského patriarchátu. Zmenil to pápež Pius IX. bulou Reversurus (1867). V arménskej diaspóre v Poľsko-litovskom štáte vstúpil do cirkevného spoločenstva s Rímom v roku 1630 arménsky ľvovský biskup Nikola Torosowicz. V roku 1690 mu Svätá stolica podriadila apoštolského vikára pre katolíckych Arménov v Sedmohradsku. Až v roku 1930 tu Rím pre nich zriadil vlastný ordinariát. V súčasnom Arménsku vznikla katolícka cirkev až v 19. storočí z utečencov z Osmanskej ríše.

Obete genocídy a dnešná diaspóra

Za obeť genocíde na Arménoch (1915-1922) v zanikajúcej Osmanskej ríši padlo aj stotisíc katolíckych Arménov a polovica ich kléru. V dôsledku vyháňania mladoturkami aj katolícki Arméni museli hľadať útočisko v diaspóre.

Arménskych katolíckych veriacich je dnes asi 736.000, z toho 600.000 v Arménsku, 17.000 v Sýrii, 12.500 v Libanone, 6.500 v Egypte, 3.100 v Turecku, 1700 v Iraku, 36.000 v severnej Amerike, 30.000 vo Francúzsku, 16.600 v Argentíne a 12.000 v ostatných štátoch Latinskej Ameriky.

Mechitaristi

Výnimočný význam pre zachovanie kultúrneho a cirkevného dedičstva Arménov má arménska katolícka rehoľa Mechitaristov. Založil ju Peter Manuk zo Sebaste (1676-1749), nazývaný Mechitar („Utešiteľ“). Na úteku pred turecko-benátskou vojnou sa v roku 1717 usadili na ostrove San Lazzaro degli Armeni v Benátskej lagúne. V roku 1811 časť komunity prešla do Viedne. Benátska vetva obhajovala zásadnú pravoslávnu identitu arménskej cirkvi a nutnosť dialógu s Arménskou apoštolskou cirkvou.

Súčasným arménskym katolíckym patriarchom-katholikom je Krikor (Gregor) Bedros (Peter) XX. (*1934). Od roku 1883 existuje Pápežské arménske kolégium v Ríme.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 05.04.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za mamku, ktorá má dnes narodeniny a za celú rodinu, od ktorej som odlúčená kvôli pandémii. Andrea
  • Za pokoj v rodine mojej sestry Miroslavy. Peter
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.