TopTip

Bartolomej si pripomenul obete ukrajinskej vojny

Bartolomej si pripomenul obete ukrajinskej vojny zdroj foto: pexels.com

Ekumenický patriarcha Bartolomej opäť viedol tradičnú odpustovú slávnosť v mariánskom kláštore Sumela na severovýchode Turecka. Na bohoslužbe sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky sa 15. augusta zúčastnili početní pravoslávni veriaci z Turecka i ďalších krajín, ako informoval portál „Phos phanariou“. V rámci bohoslužby sa uskutočnila aj vysviacka diakona pochádzajúceho z Ukrajiny. Patriarcha Bartolomej vo svojej kázni opäť pripomenul obete vojny na Ukrajine.

Už v nedeľu večer v Trabzone Bartolomej viedol večiereň, ktorou sa začalo slávenie najväčšieho mariánskeho sviatku v Pravoslávnej cirkvi. Pravoslávne vešpery sa konali v miestnom rímskokatolíckom kostole Panny Márie. Bartolomej poďakoval za ekumenickú pohostinnosť rímskokatolíckemu biskupovi Paolovi Bizzetimu, ktorý sa osobne zúčastnil na pravoslávnych vešperách. Patriarcha zdôraznil, že Pravoslávnu a Katolícku cirkev úzko spája uctievanie Božej Matky. Patriarcha si aj v Trabzone pripomenul obete ukrajinskej vojny.

Mariánska odpustová slávnosť v Sumele 15. augusta každoročne priláka tisíce pravoslávnych veriacich z Turecka a mnohých ďalších krajín do slávneho mariánskeho kláštora vytesaného do útesu. Od mája 2022 je monastier Sumela opäť plne otvorený pre návštevníkov. Po uzavretí pre reštaurátorské práce v roku 2015 boli prvé časti kláštora znovu sprístupnené pre návštevníkov v roku 2019. Ďalší otvárací krok nasledoval v roku 2020 a teraz je už prístupný celý monastier.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.