TopTip

Betlehemské svetlo sa šíri po Slovensku

Betlehemské svetlo sa šíri po Slovensku

Betlehemské svetlo je už niekoľko dní na Slovensku. Slovenskí skauti sa so zreteľom na všetky platné pravidlá snažia priniesť Plamienok z Betlehema všade tam, kde ho ľudia čakajú. Vlakový rozvoz svetla tento rok nie je realizovaný. „Aktuálne pravidlá dovoľujú konanie bohoslužieb a práve na ne sa vám budú skauti snažiť priniesť Svetlo z Betlehema. Domov si ho môžete vziať v rámci svätých omší, čo znamená, že v tomto roku si ho môžete odpáliť výlučne v kostole," píšu skauti na stránke betlehemskesvetlo.sk.

Pre roznášanie Betlehemského svetla udelil Slovenský skauting výnimku zo všeobecného zákazu činnosti. Dospelým členom je umožnené, aby doniesli Betlehemské svetlo do kostolov, farností a na miesta, kde bude Betlehemské svetlo prístupné širokej verejnosti. Vedenie organizácie vníma výnimočnosť aktivít spojených s roznášaním Betlehemského svetla. Pri aktuálne platných pravidlách zákazu vychádzania sa odporúča priniesť svetlo do kostolov. Zakazuje sa roznášať svetlo po domoch a odpaľovanie na verejných priestranstvách. Odporúča sa, aby skupiny prinášajúce Betlehemské svetlo tvorili najviac dvaja dospelí dobrovoľníci, uvádza stránka betlehemskesvetlo.sk.

Betlehemské svetlo horí už aj v podbrání Primaciálneho paláca v Bratislave. Už po 8-krát je tak k dispozícii pre verejnosť v centre nášho hlavného mesta. Dostupné bude až do 27. decembra. Skauti žiadajú, aby ste pri jeho odpálení dodržiavali všetky aktuálne platné nariadenia. V sobotu slovenskí skauti a skautky symbolicky odovzdali svetlo verejnosti na svätej omši v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Skauti nielen zo Slovenského skautingu, ale aj členovia Federácie skautov a vodkýň Európy a členovia Zväzu skautov maďarskej národnosti odovzdali svetlo do rúk Mons. Stanislava Zvolenského, predsedu KBS.

Plamienok z Betlehema odovzdali skauti symbolicky ľuďom počas uplynulého víkendu počas slávnostných svätých omší vo viacerých slovenských mestách – Bratislave, Nitre, Trnave, Žiline, Zvolene, Poprade, Košiciach a mnohých ďalších, kde bude k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc. Plamienok z Betlehema sa cez víkend dostal aj na Lomnický štít, do Observatória Slovenskej akadémie vied, ktoré je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. Vyniesol ho tam skaut Ambroz Hvizdoš z Podtatranskej skautskej oblasti.

Po prvý raz prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Svetlo tradične odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme prinesie Dieťa svetla - rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým. Táto predvianočná tradícia nosenia Betlehemského svetla - symbol šírenia ľudskej lásky, porozumenia a nádeje - má teda na Slovensku už tridsaťročnú tradíciu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.