TopTip

Novinky
Bilancujeme: Aký bol rok 2019 v Rádiu LUMEN?

Bilancujeme: Aký bol rok 2019 v Rádiu LUMEN? Nový mixážny pult v obnovenom štúdiu v Banskej Bystrici požehnáva o. Pavol Jurčaga

Zmeny vo vedení, nečakané finančné výzvy, rozširovanie služieb poslucháčom a nové frekvencie na východe. To je len časť z toho, čo sme prežili.

Do roka 2019 sme vstupovali so zmenou vo vedení. Riaditeľom PRE LUMEN n.o. sa stal Radovan Pavlík, novinár pôsobiaci v sekulárnych aj katolíckych médiách. Pri svojom príchode do rádia poznamenal: „Našiel som tu skvelých ľudí. Jednu veľkú rodinu. Moju úlohu by som však nenazval výzvou. Je to pre mňa služba, ktorá spočíva v ponúknutí mojich schopností a skúseností pre šírenie dobrej zvesti. Prichádzam s veľkou pokorou." Pripomeňme, že do januára 2019 viedol Rádio LUMEN spol. s.r.o. a aj PRE LUMEN n.o. otec Juraj Spuchľák. Ten zostal od januára 2019 riaditeľom Rádia LUMEN. 

Radovan Pavlík (vpravo) počas rozhovoru s Mons. Františkom Rábekom v TV Lux

S príchodom nového riaditeľa PRE LUMEN n.o. pribudli napríklad nedeľné zamyslenia na facebooku Rádia LUMEN a tiež na webe lumen.sk. Rozšírili sme pre vás online poradňu na facebooku o ďalších dvoch duchovných otcov (Ján Duda - cirkevné právo v živote katolíka a Matúš Marcin - zbav nás zlého) a začali sme častejšie vydávať časopis pre patrónov nášho rádia. Zároveň svoje miesto si v kolorite života rádia udržiavajú aj naďalej tradičná púť Rádia LUMEN do Krakova, Lumentúry s dôrazom na ich organizovanie v rôznych častiach Slovenska, či rozhlasové duchovné cvičenia pred Veľkou Nocou alebo rozhlasové duchovné obnovy pred Vianocami. Nový riaditeľ našej neziskovky zároveň inicioval viaceré návštevy vo farnostiach, kde sme spoznali mnohých našich poslucháčov osobne a vy ste naopak osobne spoznali známe hlasy z vysielania. 

Rozhlasové duchovné cvičenia pred Veľkou Nocou s o. biskupom Jozefom Haľkom

Prvá polovica roka 2019 bola zaujímavá aj našim projektom pomoci Darujem ti svoj talent. Spájali sme na jednej strane ľudí, ktorí majú talent pomáhať s na druhej strane ľuďmi, ktorí pomoc potrebujú. Celý projekt priniesol množstvo dojímavých príbehov o ľudskej spolupatričnosti a ochote pomáhať. Zároveň v máji 2019 sme oficiálne spustili vysielanie na novej frekvencii na východnom Slovensku. Signál Rádia Lumen sa tak šíri už aj v okolí Stropkova. Vysielanie Rádia Lumen si v tejto oblasti Slovenska môžete naladiť na frekvencii 97,8 MHz. Pokrytie signálom zahŕňa mestá Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Prešov, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou. „Napríklad v Prešove si nás poslucháči odteraz naladia na dvoch frekvenciách,“ uviedol Jaroslav Fabian z nášho košického štúdia.

V roku 2019 sme zrealizovali aj 14. ročník projektu Rádio LUMEN spája Lumenrodiny. Rekreačné zariadenie na Škutovkách obsadilo počas víkendu 21. - 23.júna 12 rodín, ktoré sa venovali téme lásky v rodine v troch oblastiach. Láska medzi manželmi, lásky našich detí a láska v spoločenstve farnosti. Lumenrodiny sa na víkendové stretnutie pripravovali vypracovaním úloh. Toto podujatie bolo zároveň jedným z posledných, na ktorom bol prítomný otec Juraj Spuchľák ako generálny riaditeľ Rádia LUMEN. Od júla 2019 začal pôsobiť ako dekan vo farnosti Trstená. Jeho prácu ďalej vykonáva Zuzana Szakácsová ako výkonná riaditeľka Rádia LUMEN, aktuálne ako konateľka spoločnosti Rádio LUMEN spol. s.r.o. (od decembra 2019).

Juraj Spuchľák na stretnutí Lumenrodín

V lete sme sa rozlúčili aj s Jánom Krausom, technickým riaditeľom. Do rádia vstúpil ešte v jeho začiatkoch v roku 1993. Aktuálne si už užíva zaslúžený dôchodcovský oddych. Na konci svojho takmer 27 ročného pôsobenia v rádiu poznamenal: „Kolegom a zamestnancom ďakujem za spoluprácu. Bolo mi tu dobre a želám im dobré a múdre vedenie, nové technológie, veľa poslucháčov a ďalších 27 rokov vysielania." 

Asi najväčšie vrásky na čele moderátorom, technikom a ekonómke nášho rádia robil v lete nečakaný výpadok mixážneho pultu. Doterajšie zariadenie definitívne doslúžilo a všetky pokusy o jeho opravu sa ukázali ako nevhodné. Aj vďaka podpore prispievateľov sme mohli investovať do kúpy nového mixážneho pultu, ktorý je už aj plne kompatibilný s novým vysielacím systémom a lepšie spĺňa požiadavky kladené na 24-hodinovú prevádzku nášho vysielania so všetkými aspektmi našej práce. Z technologického hľadiska sme v rádiu vykonali ešte jednu mimoriadne nákladnú údržbu. Nový server slúži pre potreby fungovania celého rádia a jeho výmena bola vzhľadom na jeho vek už nutnou záležitosťou. Aj na tomto mieste sa vám chceme znova poďakovať za vašu hmotnú pomoc a podporu, bez ktorej by sme nedokázali tieto technické výzvy zvádnuť. 

V roku 2019 sa prostredie Rádia LUMEN stalo zároveň miestom stretnutia kresťanských rádii z celej Európy. Od 23. do 25. októbra sa každoročné stretnutie zástupcov Európskej konferencie kresťanských rádií (European Conference of Christian Radios / La Conférence Européenne des Radios Chrétiennes) konalo v Penzióne Zornička na Donovaloch (konferenčná časť), v Banskej Štiavnici (priblíženie krás Slovenska) a v Banskej Bystrici (záver konferencie). Konferencie sa zúčastnilo viac ako 20 zástupcov kresťanských rozhlasových staníc z Francúzska, Španielska, Portugalska, Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Slovinska, Talianska a Malty. 

Predstavitelia kresťanských rádii Európy spoznali aj Banskú Štiavnicu

Na záver sumarizácie roka 2019 v našom rádiu sa zastavíme aj v našej rozhlasovej kaplnke sv. Michala archanjela. 30. októbra sa nám podarilo rozšíriť počet relikvií v kaplnke. Navštívil nás postulátor procesu blahorečenia Anny Kolesárovej, o. Marek Ondrej. V rámci formačného stretnutia pre pracovníkov Rádia LUMEN slúžil sv. omšu a v kázni pripomenul príklad novej slovenskej blahoslavenej pre tých, ktorí pracujú v rádiu: "V mediálnej sfére dnes vidíme, že ako vzory sú predkladaní úspešní podnikatelia, pekné ženy, ambiciózni právnici a ďalší. Oproti tomu Anna Kolesárová je celkom obyčajné dievča, ktoré však dokázalo plniť neobyčajne dobre svoje obyčajné povinnosti. Bola dobrou dcérou a s Bohom mala tak blízky vzťah, že v okamihu, keď prišlo na lámanie chleba, mala silu stať sa mučenicou. Musíme vnímať aj to, že mučeníctvo nie je len otázkou okamihu, ale je to otázka životného štýlu. Samotný okamih, keď prejavila túžbu po mučeníctve, už bol len vyvrcholením jej blízkeho vzťahu s Bohom," uviedol vo svojom príhovore otec Marek Ondrej. 

Relikvia bl. Anny Kolesárovej 1. stupňa a pri nej konateľka Rádia LUMEN Zuzana Szakácsová a riaditeľ PRE LUMEN n.o. Radovan Pavlík

O udalostiach viac či menej dôležitých počas roka 2019 by sa dalo písať ešte veľa a zaiste mnohé z nich by si zaslúžili vašu pozornosť. Avšak tou najdôležitejšou udalosťou pre celé naše rádio je vaša neustála podpora. Ak približne polovicu nášho rozpočtu tvoria práve vaše poslucháčske príspevky, tak my dokážeme v našich podmienkach pre vás produkovať množstvo premiérového programu v rôznych oblastiach tak, ako ste na to zvyknutí. Za vašu podporu vám z celého srdca ďakujeme a aj v roku 2020 budeme ponúkať viaceré benefity pre našich patrónov - podporovateľov. Veď aj v roku 2019 sa vďaka podpore pre rádio mnohí z vás po prvý raz pozreli do Svätej Zeme, Lúrd, či do Fatimy. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.