TopTip

Biskup M. Forgáč ďakoval za službu dobrovoľníkom vo Vysokej nad Uhom

Biskup M. Forgáč ďakoval za službu dobrovoľníkom vo Vysokej nad Uhom Radovan Pavlík

Poďakovať za službu, obetu a námahy a vyprosiť Božie požehnanie do života. To bol motív stretnutia v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Hlavným celebrantom svätej omše pre dobrovoľníkov na hranici bol košický pomocný biskup Marek Forgáč. Tunajšie pútnické miesto a pastoračné centrum je niekoľko kilometrov od hranice a od prvých dní krízy slúži ako centrum pre dobrovoľníkov, ale aj útočisko pre utečencov z Ukrajiny. 

Dobrovoľníci tu konajú krásnu službu a sú veľkým svedectvom pre svet. Dovoľujú, aby v ich blízkosti bola bolesť a trápenie, ktoré pracujú s ich srdcom a touto službou sa stávajú viac ľudskejšími, uviedol biskup Forgáč počas svätej omše. „Hranica medzi dobrom a zlom neprechádza pomedzi štáty, dokonca táto hranica medzi dobrom a zlom neprechádza ani pomedzi jednotlivcov, ale táto hranica prechádza priamo cez ľudské srdcia. A práve tam v tom ľudskom srdci sa dejú najväčšie zápasy, najväčšie modlitby, pretože ľudské srdce je to, ktoré dokáže rozpútať vojny a ľudské srdce je to, ktoré dokáže priniesť nebo na tento svet,“ uviedol.
Niektorí dobrovoľníci pomáhajú jednorazovo a niektorí sú na hranici aj viac ako týždeň. Aj ich náplň práce je rôzna. Spája ich však zmysluplnosť pomoci, ktorú poskytujú. „Otec biskup povedal jednu veľmi silnú vec, ktorá sa ma veľmi dotkla, že keď je správna motivácia, že môžeme sa vyčerpať, ale nevyhoríme. A toto som si uvedomil na sebe, že vládzem. Práve preto, že toto je dobrá motivácia, byť pri tých, korí to potrebujú, tých, korí trpia,“ povedal dobrovoľník Janko.
„Každý kto má šancu a možnosť, nech príde sem, nech príde kdekoľvek, kde sa dá pomáhať, robíme zbierky a pomáhame organizovať pomoc aj pre ľudí, ktorí už sú tu, ale snažíme sa dávať dokopy aj materiál, ktorý môže smerovať priamo na Ukrajinu,“ uviedol dobrooľník Michal.
Koľko ľudí už prešlo Vysokou nad Uhom a prijali pomoc, sa dnes nedá ani presne povedať. Aktuálne však skôr utekajú ľudia, ktorí nemajú konkrétne útočisko. Jednoducho stratili domov a hľadajú bezpečie. Hovorí rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej Pavol Hudák. „Ľudia utekajú zďaleka, od Kyjeva prichádzajú, boli schovaní, už niekoľko dní putujú vystrašení a oni majú väčšiu núdzu ako tí prví, ktorí prechádzali. Títo sú vo väčšej núdzi, to si tak uvedomujeme, keď to hodnotíme.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Popular house with double garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.