TopTip

Biskupi reagujú na kampane vyzývajúce neprihlásiť sa k cirkvi

Biskupi reagujú na kampane vyzývajúce neprihlásiť sa k cirkvi TK KBS

Konferencia biskupov Slovenska zareagovala na kampane, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľov a vyzývajú ľudí, aby sa neprihlásili k cirkvi. Po 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, v stanovisku uviedli, že s veľkým znepokojením vnímajú, ako sa sčítanie obyvateľstva stáva nástrojom politického boja a kampane namierenej proti cirkvi. Pripomínajú, že história poskytuje nemálo príkladov, keď sa sčítania stali obeťou politických záujmov, ktorým realita nevyhovovala. Žiaľ, situácia podľa biskupov ukazuje, že takéto spôsoby manipulácie nepatria len do minulosti. 

 

Vyzývať dnes ľudí, aby sa k svojmu vierovyznaniu neprihlásili, je nielen prejavom intolerancie voči náboženstvu, formou útoku na náboženskú slobodu, ale aj zámerným úsilím o znehodnotenie sčítania. Tvrdí to Konferencia biskupov Slovenska vo svojom vyhlásení. hovorca KBS Martin Kramara. „Ak takúto iniciatívu vyvíjajú a investujú do nej súkromné osoby, je to zvláštne. Ak sa však ukáže, že s tým prichádza jedna z vládnych strán, ba využíva na tento účel silu médií, smeruje to k popretiu zmyslu samotného sčítania. Bolo by nepredstaviteľné, ak by sa dnes niekto pokúsil presviedčať príslušníkov národnostných menšín, nech sa neprihlásia k svojej národnosti, aby sa tak znížili príspevky na ich podporu,“ informuje o stanovisku biskupov hovorca KBS Martin Kramara.

 

Podľa slovenských biskupov, ak sa stane sčítanie prostriedkom politickej kampane, a šírenia animozity voči cirkvám, jeho výsledky nebudú mať výpovednú hodnotu. „Naši duchovní a laickí veriaci, medzi nimi mnohí lekári a zdravotníci, záchranári, policajti, vojaci, slúžia v nemocniciach aj v hospicoch, charitách, na uliciach medzi ľuďmi bez domova bez ohľadu na náboženskú príslušnosť kohokoľvek,“ uvádza sa vo vyhlásení.


Biskupi tiež vyzdvihli, že mnohí kňazi sú celé týždne v dobrovoľníckej službe na covidových oddeleniach, kde sa snažia byť užitoční pre všetko, čo nemocnice potrebujú. „Nemíňame prostriedky na kampaňové billboardy. O to s väčším prekvapením sledujeme, že sa investujú peniaze do kampaní namierených proti cirkvám, osobitne katolíckej,“ zdôraznili biskupi.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.