TopTip

Zo zahraničia
Blížia sa pôstne exercície Rímskej kúrie

Blížia sa pôstne exercície Rímskej kúrie

Už pravidelnou a každoročnou je pred pôstnym obdobím informácia o tom, ako budú prebiehať duchovné cvičenia Rímskej kúrie za účasti pápeža. Tento rok ich bude viesť taliansky benediktínsky opát Bernardo Francesco Maria Gianni.

Tento 51-ročný olivetánsky kňaz je opátom od roku 2015. Bol členom prípravného výboru 5. národného cirkevného kongresu v rámci Talianska, ktorý sa konal vo Florencii v roku 2015 a vystúpil na ňom aj  pápež František.

V priebehu cvičení sa zameria na „veľkonočné pohľady a gestá v živote sveta“. Pôstne exercície s poetickým názvom „Mesto vrúcnych túžob po veľkonočných pohľadoch a gestách v živote sveta“ sa uskutočnia v Aricci neďaleko Ríma. Pontifik a členovia Rímskej kúrie si na ne vyhradili dni od 10. do 15. marca. K meditačným podnetom budú tento rok patriť verše 
súčasného talianskeho básnika Maria Luiziho z jeho básne „Siamo qui per questo“. Ďalší program duchovných cvičení bude obsahovať rannú a popoludňajšiu meditáciu, rannú svätú omšu o 7.30, večernú adoráciu o 18.00 spolu s modlitbou vešpier.

Približne v rovnakom čase, keď bola zverejnená informácia o kuriálnych duchovných cvičeniach, publikovala Svätá stolica aj text tohtoročného pôstneho posolstva pápeža Františka určeného všetkých katolíckym veriacim, tento raz s názvom „Stvorenie túžobne očakáva zjavenie Božích synov“, čo je citát z 8. kapitoly Listu sv. apoštola Pavla Rimanom. 
V ňom jeho autor uvádza: „Nedovoľme, aby tento blahodarný čas uplynul bez úžitku! Prosme Boha, aby nám pomohol uskutočniť cestu skutočného obrátenia. Vzdajme sa egoizmu, zahľadenosti do seba a obráťme sa k Ježišovej Veľkej noci. Nech sa nám bratia a sestry v núdzi stanú blížnymi, s ktorými sa podelíme o naše duchovné a materiálne dobrá.“

Pápež zavíta do Loreta

Ešte v priebehu pôstu, ktorý sa začne na Popolcovú stredu 6. marca ohlásil Svätý otec aj svoju vnútrotaliansku pastoračnú návštevu mariánskej pútnickej svätyne Loreto. Cesta sa uskutoční v deň slávnosti Zvestovania Pána v pondelok 25. marca. Pápež počas nej obetuje Panne Márii posynodálnu apoštolskú exhortáciu venovanú téme „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“, ktorou sa zaoberala Synoda biskupov vlani v októbri. Exhortácia je monotematický dokument, ktorý napíše pápež spravidla po skončivšej sa synode biskupov, pričom vychádza z materiálov a záverov, ktoré synoda prijala.

Tlačové stredisko Svätej stolice zverejnilo program tejto návštevy, v ktorom okrem pozdravenia sa s cirkevnými a občianskymi predstaviteľmi bude pápež sláviť bohoslužbu vo Svätom domčeku Panny Márie, ktorý sa nachádza pod kupolou Loretánskej baziliky. V závere slávenia podpíše už spomínaný dokument.

Hlavu cirkvi privíta v Lorete tamojší arcibiskup, Mons. Fabio Dal Cin spolu s rektorom Pápežskej baziliky Svätého domu v Lorete, kapucínskym pátrom Francom Carollom. Po bohoslužbe sa František pozdraví s komunitou miestnych kapucínov a požehná chorých prítomných v chráme. Na nádvorí pred bazilikou sa následne prihovorí zhromaždeným veriacim a pomodlí sa s nimi poludňajšiu modlitbu Anjel Pána. Po spoločnom obede s biskupmi sa rozlúči s hostiteľmi a vráti sa do Vatikánu. Presun je plánovaný 
prostredníctvom vrtuľníka.

Vrchný ukrajinský arcibiskup navštívil emeritného pápeža

Okrem aktivít súčasnej hlavy cirkvi prinášajú médiá taktiež správy o živote emeritného pápeža Benedikta XVI. Ten sa stretol s najvyšším predstaviteľom ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom Svjatoslavom Ševčukom. Hovorili spolu najmä o vojne na Ukrajine a o situácii ekumenického dialógu v krajine. Benedikt XVI. prijal arcibiskupa pri príležitosti 10. výročia jeho biskupskej vysviacky. Audiencia trvala 35 minút a počas nej uistil emeritný pápež o svojich modlitbách za mier na Ukrajine.

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 26.03.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na marec: Za kresťanské spoločenstvá, zvlášť za prenasledované, aby cítili Kristovu blízkosť a aby boli uznané ich práva.
  • Úmysel KBS na marec: Aby sme sa v Pôstnom období viac zjednocovali s Kristom trpiacim a potom aj osláveným.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.