TopTip

Blížime sa do finále adventnej súťaže. Tento týždeň ďakujeme zdravotníkom

Blížime sa do finále adventnej súťaže. Tento týždeň ďakujeme zdravotníkom zdroj foto: pexels.com

V piatok 24. decembra spoznáme výhercu adventnej súťaže Čas vďačnosti. Do stredajšej uzávierky sa môžete spolu s nami povzbudiť svedectvami vďaky zdravotníkom.

Ich miesta pri štedrovečernom stole budú prázdne

V tejto neľahkej dobe bojujeme so zákernou chorobou, ktorá nemilosrdne berie životy ľudí. Zasiahla do našich životov a obmedzila nás v každej činnosti. Nemôžeme sa stretávať a žijeme v obave o zdravie svoje a svojich blízkych. Zodpovední dodržiavajú nariadenia, aby pomohli zastaviť tohto neviditeľného nepriateľa. V tomto boji v prvej línii bojujú naši lekári. To oni sú pri našich chorých v neustálej službe dvadsaťštyri hodín denne, aby zachránili čo najviac ľudských životov. Aj takto prejavujú svoju lásku k blížnemu, trpiacemu človeku.

Aj oni trpia, keď vidia umierať pacientov, ktorým už nemôžu pomôcť a bolia ich určite aj nadávky ľudí, ktorí  nerešpektujú ich rady a nechcú oceniť ich službu. Vďačnosti je čoraz menej. Aj napriek tomu nevzdávajú tento boj, neutekajú a snažia sa zachrániť a vrátiť do života čo najviac ľudí. Nasadzujú zdravie a životy svoje a svojich rodín. Je to ťažká, namáhavá služba a zároveň, najkrajšia a najcennejšia. Sú hrdinami týchto dní. Zaslúžia si našu vďačnosť a poďakovanie za svoju neúnavnú, trpezlivú službu a obetu, ktorá je povzbudením aj pre nás, aby sme boli pozornejší a ohľaduplnejší aj voči sebe navzájom. Sú Vianoce. So svojimi rodinami zasadneme k štedrovečernému stolu. Nezabudnime na nich. Ich miesta budú prázdne. Aj počas tohto posvätného večera budú naši lekári a sestričky stáť pri lôžkach chorých. Sú pre nich anjelmi. Podopierajú ich slovom aj povzbudením, ktoré im dáva silu žiť a napĺňa ich pokojom a radosťou - posolstvom Vianoc.

(poslucháč Ľubomír)

 

Vďaka za vyslobodenie z kolotoča bezsenných nocí

Chcela by som vyjadriť slová vďaky detskej lekárke mojej štvorročnej dcérky. V poslednom období bola často chorá. Mala opakované angíny a ťažkosti s dýchaním, na ktoré sa mal pozrieť nosno-krčný lekár. Rada by som aj jemu adresovala slová vďaky za odhalenie zápalu mandlí, ktoré sú také veľké, že spôsobujú časté dusenie dcérky najmä v noci. Operácia v štátnej nemocnici je v tomto čase covidu nemožná, preto moje posledné slová budú smerované do budúcnosti.

V januári nás čaká operácia na súkromnej klinike. Už teraz sa modlím a ďakujem tým doktorom a sestričkám, ktorí moju dcérku obklopia a verím, že všetko obe zvládneme. (poslucháčka Zuzana)

 

Zdravotníci, ktorí vynikajú opatrnosťou a dôslednosťou

Hoci sa to stalo pred mnohými rokmi a ja ani neviem mená ľudí, ktorým by som sa poďakovala,  opíšem vám svoj príbeh.

Každý deň si meriam tlak kvôli vysokým hodnotám. Jeden večer som sa cítila veľmi zle. Odmerala som si ho a najmä ten spodný bol veľmi, ale veľmi vysoký. Nakoľko som bola vtedy sama doma, zavolala som na pohotovosť a prosila som ich, čo by mi poradili. Očakávala som, že mi poradia, ktorý liek na tlak mám užiť. Lenže oni trvali na tom, že pošlú po mňa sanitku. Odmietala som s tým, že som sama doma, nebude im kto mať odomknúť bránku a ja som sa bála s takým tlakom ísť von. Povedali mi však, že preskočia aj plot aj dvere, len potom im už nejako budem musieť odomknúť. Ja som ale znovu namietala, že máme psa a mohol by ich pohrýzť. Po užití lieku mi nakoniec tlak klesol. Napriek tomu mi ešte asi trikrát volali, či som v poriadku. Doteraz som sa im nepoďakovala a neviem ani, komu by som sa mala poďakovať.  Bolo to od nich  veľmi milé a profesionálne, že mi chceli takto pomôcť. Možno, ak to budete čítať, budú mať možnosť počuť prostredníctvom vysielania moju srdečnú vďaku a želanie príjemných sviatkov. Nech sa i naďalej s takou ochotou starajú o chorých.

(poslucháčka Anna)

 

Zdravotníci, ktorí dodávajú pacientom odvahu snívať o živote

Katka sa narodila s vrodenou vadou srdiečka. Nemala sa dožiť viac rokov. Ale ona je bojovníčka. V posledných rokoch bola neustále pripojená na kyslík. Bez kyslíka nemohla ísť ani na prechádzku. Hneď bola unavená.

Keď prišla možnosť transplantovať srdce a pľúca, prijala túto ponuku so všetkými dôsledkami. V septembri 2021 bola operovaná v Prahe. Srdce nabehlo hneď, ale s dýchaním bol problém. Od mojej známej som dostala tieto sms-správy:

„Ďakujem aj za Katku, za modlitby za ňu. Každý deň robí posun. Skúšali, či vydrží dýchať bez ventilácie sama, len s pomocou kyslíkovej masky. A úplne bez problémov si dýcha. Skúsili ju nechať aj niekoľko hodín a saturácie mala 98-100, čo je výborné, lebo predtým mala hodnoty od 40-50.“ Alebo: „Už dávno som vám nedala vedieť, ako sa má Katka po transplantácii. Viem, že  na ňu myslíte a modlíte sa...“

  Večer ju previezli do druhej nemocnice, ktorá bola zameraná na pľúca. Stále tam nemali voľné miesto. Mali voľné iba na ARO, no pretože bola stále napojená na dialýzu, hľadali pre ňu vhodné oddelenie. Teraz už je tam a má izbu s veľkým oknom s krásnym výhľadom a dobrého rehabilitačného, čo na ňu dobre vplýva a postavil ju na nohy. Katka dlho vracala a nič nedokázala zjesť a najmä ani v sebe nič udržať. Nakoniec jej vybrali tracheo, prestala vracať a postupne začala trochu jesť. Psychicky je na tom oveľa lepšie, už sa aj usmieva a plánuje. Mama Zuzka je stále pri Katke celé dni, lebo ju ešte potrebuje, aby napredovala...

Všetko je to jeden obrovský zázrak! Hoci ťažkostí je ešte dosť, postupne napreduje.

Zrazu prišla sms-správa: „Katka je už doma. Prišla na svoje 20. narodeniny. Je zázrak, že žije.

Veľká vďaka za modlitby.“

Touto cestou chcem poďakovať všetkým lekárom a zdravotníkom, ktorí sa o Katku doteraz starali. Mali odvahu pustiť sa do tak náročnej operácie a umožniť mladému človekovi, aby mohol snívať o svojom živote a realizovať svoje plány. Katka lekárom dôverovala, zverila sa do ich rúk aj do rúk dobrotivého Boha a dnes je doma. Teší sa celá jej rodina a aj my, čo sme sa za ňu modlili a dôverovali sme Bohu, že sa stane Jeho vôľa.

(poslucháčka Helena)

 

Ďakujem, pani primárka!

Chcela by som vám opísať moju životnú skúšku, a zároveň, poďakovať pani primárke Monike a celému jej kolektívu.

Čakala som šieste dieťatko. Hoci predtým som mala päť bezproblémových tehotenstiev a narodili sa mi krásne zdravé deti, toto tehotenstvo vôbec tomu nenasvedčovalo a po ťažkostiach som ostala na rizikovom tehotenstve. Ale Pán ma skúšal ďalej. Po vyšetrení krvných testov pani doktorka povedala, že mi vyšiel pozitívny test na Downov syndróm. Zároveň ma však upokojovala, že v mnohých prípadoch budúcim maminám vyšiel takýto test, ale dieťatko sa narodilo zdravé. V mojom vnútri som cítila veľkú bezmocnosť, samé otázky, strach z nepoznaného, opustenosť...

S manželom a deťmi sme sa každý deň modlili za zdravie nášho bábätka. Rovnako sme mali aj prosbu, že ak nám Boh pošle do cesty „iné“ dieťa, aby sme ho s láskou prijali také, aké je. Neskôr ostatné vyšetrenia dopadli dobre. Bábätko – dievčatko sa malo v brušku tiež dobre a postupne sme zabúdali na spomínanú diagnózu.

Pôrod, ktorý si naša Alžbetka naplánovala na 25. marca 2021 - na deň Zvestovania Pána -, bol krásny. Vymodlený. Po chvíli nádherných chvíľ s naším drobčekom nám pani primárka Monika povedala, že má podozrenie na Downov syndróm. Po rôznych vyšetreniach i genetických testoch sa tento syndróm naozaj potvrdil. Pán mal a má iný plán. Ten svoj. Dokonalý. Hoci pre nás nevysvetliteľný.

Nechcem opisovať pocity, ktoré som prežívala spolu s manželom, ale chcem sa sústrediť na personál, ktorý tak citlivo pristupoval ku mne. Keď dcérka bola na JIS-ke napojená na infúzie, vždy ma prišli zavolať na dojčenie či kúpanie, hoci to bolo niekedy náročné. Ale úžasná pani primárka mi vždy prihodila povzbudivé slová o týchto výnimočných detičkách. Alžbetku nazvala tanečnicou, lebo mala tanečné pohyby, opakovane jej vyšetrovala všetky dôležité orgány, hlavne srdiečko. Vďaka Bohu mala a má všetko v poriadku. Je to úžasné dievčatko a po zdravotnej stránke zdravé dievčatko, ale s jedným chromozómom navyše – je to chromozóm lásky.

ĎAKUJEM vám pani primárka za vašu neúnavnú starostlivosť o tých najmenších. ĎAKUJEM za vaše úprimné a ľudské slová povzbudenia. ĎAKUJEM za váš úsmev, jednoduchosť a precíznosť. ĎAKUJEM za vaše rozhovory, ktoré mi dali iný pohľad na výnimočné deti. ĎAKUJEM, že ste mi dali pocítiť, že to zvládneme a že je super, že má Alžbetka toľko súrodencov, ktorí  ju v mnohom potiahnu. ĎAKUJEM, že vďaka vám i kolektív sestier je „správne naladený“ a vnáša pokoj a radosť maminám.

(poslucháčka Zuzka)

 

Vďaka za nepretržitú a obetavú službu v čase pandémie

Som vďačný za našu pani doktorku Martina Š., ktorá je neustále k dispozícii. Pacientov vybaví telefonicky alebo cez SMS správy.  Ak niekto potrebuje len predpísať lieky, nemusí ísť až do ambulancie na Lubinu či Modrovú, ale takto si ich elektronicky vyberie priamo v lekárni. Nech ju Pán Boh žehná!

(poslucháč Ivan)

 

Obrovská vďaka patrí najmä covidovým lekárom, sestrám, personálu. Aj všetkým ostatným obetavým, serióznym, ústretovým... Aby som im nepridávala zbytočnú prácu, neohrozila seba aj iných, pred covidom sa schovávam a očkujem sa toľkokrát, koľkokrát treba.

Prajem im veľa pomoci od Pána a dobrý pocit z dobrej roboty. Tá najkrajšia odmena ich čaká v nebi. 

(poslucháčka Edita)

Advent - čas vďačnosti lekárovi

Počas štvrtého adventného týždňa nám môžete napísať krátky príbeh o vďačnosti ľuďom, ktorí slúžia našej spoločnosti ako lekári, zdravotné sestry, pracovníci zdravotných služieb alebo posádky rýchlej zdravotnej pomoci a pod... Určite im v týchto dňoch dlhujeme slová vďaky. 

Pozor na skrátené termíny na odoslanie

Príbehy posielajte na sutaz@lumen.sk. Nezabudnite pripísať heslo: ADVENT - ČAS VĎAČNOSTI. Uzávierka súťažného týždňa je už v stredu 22. decembra večer. 

Vo štvrtok 23. decembra v Lumenáde o 10:10  vyhlásime výhercu týždňového kola súťaže, ktorý získa vecné ceny: kniha Snúbenci zo Spolku svätého Vojtecha, multifunkčná šatka – bufka s logom Správne naladený, sklenená fľaša s logom Správne naladený, pero s logom Správne naladený, magnetka s logom Rádia LUMEN, káva z našej ponuky.

Súťažíme počas všetkých adventných týždňov a vždy s inou témou vďačnosti. Spomedzi štyroch týždňových výhercov jedného odmeníme dvojnásobne. Vo finále súťaže jednému z nich dáme darčekový poukaz na pobyt pre 4 osoby v apartmáne ELEMIR v Bešeňovej. Pobyt sa vzťahuje na 5 po sebe nasledujúcich nocí. Víťazný príbeh vyhlásime v Rannom spojení 24. decembra.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.