TopTip

Novinky
BLOG: Prečo som nepomohla, keď som mohla

BLOG: Prečo som nepomohla, keď som mohla

Všetci máme od Boha jeden spoločný talent. No niekedy si ho nechávame len pre seba. Prečo? Aj na to sa snažím prísť v tomto blogu.

Bol obyčajný marcový deň. Slnečné paprsky sa v to ráno rozhodli, že dajú o sebe vedieť, smelo prenikali až pod kožu a klamlivo naznačovali, že jar je už tu. Zastavila som sa na pošte poslať list. Keď došlo na platenie, len márne som v kabelke lapala po peňaženke. Nebola tam. Vzápätí som si uvedomila, že som ju nechala na sedadle v aute. Poštárke som začala vysvetľovať, prečo nie som schopná zaplatiť a poprosila som ju, aby mi dala minútku kým si skočím po peňaženku. Keď som sa otočila, pani stojaca v rade za mnou mi so slovami "nech sa páči" ponúkla 1€. Veľmi milo ma tým prekvapila. Malý, spontánny skutok pomoci vo mne rezonoval celý deň.

 

Pomocníci žijú dlhšie

V ten deň sa vo mne spustila lavína myšlienok o pomoci druhým. Prečo niektorí z nás sú ochotní pomáhať cudzím ľuďom, kým iní ostávajú ľahostajní? Ako je možné, že niekto je schopný sa rozdať, kým ten druhý hanobí len pre seba? Od čoho záleží, či z malého dieťaťa vyrastie dospelý jedinec pripravený vždy pomôcť, alebo ho pomoc iným ponechá chladným?

Nielen s otázkami, no najmä s odpoveďami by som aj spolu s vami mohla spustiť ďalšiu lavínu odborných i laických analýz a vysvetlení. My ľudia sme už pomerne dosť preskúmaní. Vedci, psychológovia, ekonómovia, marketéri sa správaním človeka zaoberajú odjakživa. Jedna harvardská štúdia tvrdí, že keď ľudia myslia hlavne na dobro druhých, telo produkuje dobrý pocit pomocou dopamínu a ten upokojuje. Pridáva sa k tomu aj serotonín, ktorý zase lieči depresiu, spôsobuje radosť a potešenie. Niektorí ľudia pri pomoci druhým vraj cítia pokoj, teplo a dôveru. 

Veď si len spomeňte ako ste sa cítili keď ste niekomu pomohli? Možno podávate pomocnú ruku tak často, že sa to stalo vašim životným štýlom. Možno pre dobrý pocit občas hodíte mincu pouličnému hudobníkovi a možno zastávate názor, nech si každý pomôže sám. Neviem, či ste sa v niektorej skupine našli, preto radšej budem písať o tom, čo viem. Viem, že som v živote veľakrát ľuďom pomohla. Či už to boli nepatrné skutky pomoci od nezištnej rady, požičania knihy, zabezpečenie odvozu, postráženia detí, cez odborný preklad do angličtiny, posunutie kontaktu až po veľké projekty, ktoré som vymyslela ako Nosiči na Hlavnej stanici či Preteky čnosti.

Projekt Nosiči batožiny na Hlavnej stanici získal prestížnu cenu. V roku 2015 ho porota SozialMarie vo Viedni vyhlásila za druhú najlepšiu sociálnu inováciu spomedzi 300 prihlásených projektov.

Ale viem aj, že boli chvíle keď som nepomohla a pritom som mohla. Prečo? Niekedy preto, že sa mi nechcelo. Inokedy preto, že som práve nemala čas a pravdepodobne to bolo aj preto, že som mala myseľ príliš zapratanú svojimi starosťami a problémami, ktoré boli "neodkladné". A možno aj preto, že mi ten človek bol jednoducho nesympatický, alebo príliš vzdialený. Pomáhať tým, ktorých milujeme je akosi samozrejmé, ale pomáhať tým, o ktorých existencii ani netušíme, alebo tým, ktorých nemáme radi, je oveľa ťažšie. Nevravím to preto, aby som si verejne spytovala svedomie, ale skôr pre uvedomenie si, že nielen ja, ale my všetci máme každý deň možnosť nanovo sa rozhodnúť. A čím viac si budeme uvedomovať, že akýkoľvek aj na pohľad bezvýznamný láskavý skutok pomoci má zmysel, tým viac budeme pomáhať, bude sa nám lepšie žiť a tento svet urobíme krajším. A keď máte o sebe pochybnosti, či aj vy dokážete pomáhať, tak vedzte, že áno. Lebo každý z nás má minimálne jeden talent od Boha. Pomáhať druhým. A čo spraviť keď tých talentov je viac?

 

Darujte svoj talent

Pred pár rokmi som absolvovala test na zistenie svojich talentov. Výsledok znel: Si kreátor. Inými slovami mala by som sa živiť svojou kreativitou. No ja vravím, NIE. Nechcem sa len živiť svojou kreativitou. Chcem svojím talentom pomáhať druhým. Pretože ak je môj talent dar od Boha, tak sa patrí podeliť oň s tými, ktorí to naozaj potrebujú.

A TAK AJ VÁS PRIATELIA VYZÝVAM:

DARUJTE SVOJ TALENT

Viete omaľovať byt či dom? Ste zručný stolár, ktorý vyrába nábytok? Ste úspešný podnikateľ a viete zarobiť peniaze, ktorými chcete pomôcť? Alebo ste šikovná pekárka, ktorá vie darovať koláče na svadobnú hostinu? Každý z nás má nejaký talent. A teraz aj vďaka Rádiu LUMEN máte jedinečnú príležitosť svoj talent darovať. Stačí ak napíšete príbeh o sebe a svojom talente na lumen@lumen.sk. Kto ste, aký talent chcete darovať a prečo.

Viac info o projekte už čoskoro na www.darujemtalent.sk.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.