TopTip

Budúci provinciál saleziánov Timko: Povolanie je dar

Budúci provinciál saleziánov Timko: Povolanie je dar

V sobotu 15. augusta zložia traja mladí muži zo Slovenska svoju prvú rehoľnú profesiu ako saleziáni dona Bosca. Do Spoločnosti sv. Františka Saleského s dočasnými sľubmi vstúpia Peter Gábor a Matej Ivanič pochádzajúci z Prešova a Michal Žák z Bratislavy. Slávnosť sa uskutoční v kostole sv. Jána Evanjelistu v Poprade-Veľkej o 11:00.

Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS doterajší magister novicov a budúci saleziánsky provinciál Peter Timko, saleziánske stanovy najlepšie vystihujú, čo to znamená, keď traja mladí muži zložia prvé rehoľné sľuby. "Každé povolanie svedčí o tom, že Pán našu Kongregáciu miluje, chce, aby žila pre dobro jehoCirkvi, a neprestáva ju obohacovať novými apoštolskými silami." (SDB Stanovy, čl. 22). “Tieto slová zaznievajú o to silnejšie, že v tomto roku my slovenskí saleziáni prežívame bolesť z predčasného odchodu do večnosti dvoch našich bývalých provinciálov. Je to ako v rodine, kde sa prežíva radosť z príchodu nového života. A s pokorou vnímam, že ten život, ktorý do našej provincie prichádza cez troch mladých mužov, je obrovský dar, ktorý sa nedá vyrobiť ani vynútiť, ale ktorý prináša veľkú nádej a radosť,” zdôraznil Peter Timko.

Michal Žák pre TK KBS povedal, že počas rozlišovania povolania si uvedomil, že niečo hlboké drieme v ňom na spodku srdca. “Ako človek sa nechá opaľovať slnkom, tak som zistil, že tým slnkom chcem byť opaľovaný naďalej. Zistil som, že byť na slnku má veľký zmysel. Postupne som prehlboval duchovnú skúsenosť modlitbou, pri ktorej som cítil istý tichý potôčik vábenia, očarenia, volania, ktoré raz nepočujem, inokedy sa z neho teším,” uviedol s tým, že pre saleziánske povolanie sa rozhodol počas adorácie. “Na konci adorácie som si uvedomil, že chcem položiť zbrane nedôvery a váhania a uvoľniť sa dôvere Bohu. Síce sa po tomto rozhodnutí objavilo tisíc dôvodov, prečo nie. Ale už som bol pripravený, že chvíľkové zneistenia asi tu musia byť,” dodal.

V slovenskej saleziánskej komunite v ruskej Jakutii žije a pracuje spolubrat Emmanuel Niyoyitungira z Burundi, ktorý na istý čas sa stal členom slovenskej provincie. V nedeľu 16. augusta tam zloží svoje doživotné rehoľné sľuby. Ten kedysi v rozhovore povedal, že nie je pre neho ľahké žiť v krajine, kde teplota bežne klesá k -50 stupňom a veľkou výzvou sú aj kultúrne rozdiely. “Som šťastný. S pokorou môžem povedať, že byť misionárom je dnes ťažké, ale možné a potrebné pre záchranu duší mladých ľudí, ktorí trpia mnohými vplyvmi globalizácie. Don Bosco je dnes potrebnejší, ako inokedy,” uviedol.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.