TopTip

Bulharská pravoslávna cirkev nadviazala spoločenstvo s Macedónskou cirkvou

Bulharská pravoslávna cirkev nadviazala spoločenstvo s Macedónskou cirkvou zdroj foto: pexels.com

Posvätný synod Bulharskej pravoslávnej cirkvi na svojom zasadnutí 21. júna uvítal ukončenie schizmy s Macedónskou pravoslávnou cirkvou – Ochridským arcibiskupstvom. Po prediskutovaní listov ekumenického patriarchu Bartolomeja a srbského patriarchu Porfirija sa Posvätný synod Bulharskej pravoslávnej cirkvi rozhodol nadviazať spoločenstvo s Macedónskou pravoslávnou cirkvou – Ochridským arcibiskupstvom. No Posvätný synod zároveň vyhlásil, že je ešte potrebné prediskutovať otázku názvu tejto cirkvi.

Už koncom mája pre bulharský národný rozhlas nevrokopský metropolita Serafim (Dinkov) vyjadril výhrady voči názvu tejto cirkvi. Metropolita podotkol, že Ochridské arcibiskupstvo založili Bulhari a pre Bulharov, to je „kategoricky známe“ a táto história je jasná. Metropolita dodal, že okrem uchovania historickej pravdy by mali byť nadviazané „dobré, normálne, nielen ľudské, ale aj bratské“ vzťahy.

Piateho júna Srbská pravoslávna cirkev odovzdala Macedónskej pravoslávnej cirkvi – Ochridskému arcibiskupstvu tomos o autokefálii a následne oficiálne informovala všetky miestne cirkvi o zjednotení oboch cirkví. Srbská cirkev priznala Macedónskej cirkvi plnú nezávislosť a jurisdikciu na území Severného Macedónska. Čo sa týka názvu tejto cirkvi, neuložila jej nijaké špecifikácie. Ekumenický patriarchát uznal Macedónsku pravoslávnu cirkev pod názvom „Ochridské arcibiskupstvo“ a odmieta výrazy „macedónsky“ a „Macedónsko“ a všetky ich deriváty v jej názve. Aj Grécka pravoslávna cirkev protestovala proti názvu „Macedónska pravoslávna cirkev“.

Zdroj: noek.info

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Haus mit Wohnraum im Dachgeschoss und überdachter Terrasse.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.