TopTip

Zo zahraničia
Bývalý kardinál McCarrick bol zbavený klerického stavu

Bývalý kardinál McCarrick bol zbavený klerického stavu Bývalý klerik a kardinál McCarrick.

Len niekoľko dní potom, čo pápež František vymenoval kardinála Kevina Josepha Farrella za komorníka Svätej rímskej cirkvi, zverejnil Vatikán ďalšiu prekvapujúcu správu. Bývalého nadriadeného kardinála Farrella, dnes už bývalého kardinála Theodora McCarricka, totiž pápež úplne zbavil klerického stavu. Oficiálne o tom rozhodla Kongregácia pre náuku viery. Jej rozhodnutie definitívne potvrdil pápež František.

Bývalý kardinál McCarrick pôsobil v minulosti ako arcibiskup Washingtonu a práve kardinál Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život a nový komorník rímskej cirkvi, bol jeho pomocným biskupom. Dôvodom pre prísny trest pozbavenia klerického stavu bolo, že tento emeritný arcibiskup bol uznaný vinným z navádzania na hriech v rámci spovede a z hriechov proti šiestemu prikázaniu Desatora s mladistvými i dospelými osobami, s priťažujúcou okolnosťou zneužitia moci.

Rozhodnutie kongregácie bolo oznámené Theodoremu McCarrickovi dňa 15. februára 2019, pričom František potvrdil definitívnu povahu tohto rozhodnutia podľa normy zákona, čím sa prípad považuje rozsúdený a nepripúšťa ďalšie odvolanie. V jeho prípade ide o najväčší pád v rámci cirkevnej hierarchie v novodobých dejinách cirkvi: z hodnosti rešpektovaného a vplyvného kardinála sa stal v dôsledku cirkevných sankcií laikom, čo znamená, že už nemôže vykonávať kňazské povolanie.

Jedinou výnimkou je vyslúženie sviatosti zmierenia v prípade hroziacej smrti a pod podmienkou, že takáto osoba nemá k dispozícii kňaza s fakultou, teda povolením spovedať. V dôsledku vývoja kauzy McCarrick sa nedávno americká Georgetownská univerzita vo Washingtone rozhodla odňať mu čestný doktorát, ktorý mu bol udelený v roku 2004.

Okrem tohto trestu pre ex-kardinála McCarricka rozhodol Svätý otec aj o ďalšom, ktorý postihol bývalých biskupov. Za preukázané zneužívanie mladistvých František pozbavil klerického stavu aj dvoch čilských biskupov, konkrétne emeritného arcibiskupa diecézy La Serena Josého Coxa Huneeusa a emeritného biskupa diecézy Iquique Marca Antonia Órdenesa Fernándeza, člena Inštitútu schoenstattských otcov. O tomto ich treste rozhodol najvyšší veľkňaz cirkvi ešte 11. októbra minulého roku. V oboch prípadoch bol aplikovaný článok 21 dokumentu Sacramentorum sanctitatis tutela ako dôsledok zjavných a preukázaných činov zneužitia maloletých.

Tieto udalosti vyvolali odozvu aj v kardinálskom zbore. Ozvali sa najmä dvaja vytrvalí a otvorení kritici pápeža Františka, kardináli Walter Brandmüller a Raymond Leo Burke. Spolu napísali otvorený list predsedom biskupských konferencií po celom svete. V ňom sa pýtajú, kam súčasná cirkev smeruje. V rozpore so stanoviskom Svätého otca, ktorý za koreň súčasných sexuálnych škandálov v Cirkvi považuje zlo klerikalizmu a klerikálnej kultúry, píšu kardináli, že príčinou je „pliaga homosexuálnej agendy“, ktorá sa v Cirkvi vytvorila vďaka napomáhaniu „organizovaných sietí“, a ktorá „je chránená atmosférou komplicov a konšpirácie ticha. Korene tohto fenoménu môžeme jednoznačne objaviť v atmosfére materializmu, relativizmu a hedonizmu, v ktorej je spochybňovaná existencia absolútneho morálneho zákona, ktorý je bez výnimiek,“ píšu autori listu a pokračujú: „Prvá a primárna vina kléru nespočíva v zneužívaní moci, ale vo vzďaľovaní sa od pravdy evanjelia.“ Na tento otvorený list dvoch kardinálov zatiaľ pápež ani žiadne dikastérium Svätej stolice oficiálne nereagovalo.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.